Kolorowanki Frankenstein

„Frankenstein” to fikcyjna postać i powieść autorstwa Mary Shelley, która została opublikowana po raz pierwszy w 1818 roku.

Postać obok dyni

kolorowanka postać obok dyni
Halloween to dzień strachów. Jak widzicie, nawet Frankenstein jest w stanie się przestraszyć dyni, której mina rzeczywiście jest dość przerażająca. Mam nadzieje, że nie...

Postać frankenstein

kolorowanka postać frankenstein
Ten stwór, którego widzicie na obrazku to Frank, bohater bajki Hotel Transylwania. Frank bardzo boi się pochodni i ognia w każdej formie. Lepiej, żeby...

Frankenstein z balonami

kolorowanka frankenstein z balonami
Lubicie balony? Kto ich nie lubi. Jak możecie zobaczyć na obrazku, nawet Frankenstein jest ich wielkim fanem, bo trzyma je bardzo mocno. Pokoloruj go...

Przynużoona postać z bajki frankenstein

kolorowanka przynużoona postać z bajki frankenstein
Frankenstein nie lubi ognia. Za każdym razem jak go widzi, zaczyna panikować, chyba się go trochę boi. Bohater naszego obrazka wygląda na bardzo znudzonego....

Postać bajki frankenstein z dynią

kolorowanka postać bajki frankenstein z dynią
Halloween to czas zabawy, słodyczy i przebieranek. Dzieci szaleją na ulicach poprzebierani za wszystko, co możliwe zaczynając od bohaterów bajek po warzywa i owoce....

Postać z bajki frankenstein

kolorowanka postać z bajki frankenstein
Przed Wami najdziwniejsze stworzenie, jakie możecie zobaczyć. Nawet nie ma nazwy, więc waszym zadaniem będzie wymyślić dla niego nazwę i pokolorować go najdokładniej jak tylko...

KATEGORIE

Frankenstein z rodziną

kolorowanka Frankenstein z rodziną
Na obrazku widzimy Frankensteina z żoną, starszym i najmłodszym synem. Ciekawe, który z nich będzie najbardziej podobny do taty do strasznego taty. Przygotuj zieloną...

Mała postać frankenstein

kolorowanka małą postać frankenstein
Mały Frankenstein chodzi po ulicach i starszy ludzi. Ciekawe czy ktoś się go przestraszy jak, jest taki bez koloru. Musimy to zmienić! Przygotuj swoje...

Postać z pudełkiem z bajki frankenstein

kolororowanka postać z pudełkiem z bajki frankenstein
Lubicie przebieranki? Ja też je uwielbiam! Jest taki jeden dzień w roku kiedy przebierają się w różne kostiumy i chodzą po domach, mówiąc ‘’cukierek...

informacje 

  1. Pierwowzór powieści: Powieść „Frankenstein” została napisana przez Mary Shelley, młodą pisarkę, podczas jej pobytu w Szwajcarii. Historia została częściowo zainspirowana przez dyskusje o naukowych eksperymentach i nowoczesnych teoriach w tamtym okresie.
  2. Główny wątek: „Frankenstein” opowiada historię młodego naukowca, Victora Frankensteina, który pragnie stworzyć sztuczne życie. Poprzez eksperymenty naukowe, tworzy istotę, która jednak okazuje się potworem odrzuconym przez społeczeństwo.
  3. Kreacja potwora: Potwór stworzony przez Frankensteina nie posiada imienia, często jest nazywany „Potworem Frankensteina” lub po prostu „Frankensteinem”. Potwór jest inteligentny i refleksyjny, ale spotyka się z odrzuceniem i niezrozumieniem ze strony ludzi.
  4. Kontekst kulturowy: Powieść „Frankenstein” była publikowana w okresie, gdy nauka i technologia zaczynały przekraczać granice, co prowadziło do refleksji nad konsekwencjami etycznymi i moralnymi postępu naukowego.
  5. Przełom w literaturze grozy: „Frankenstein” uznawany jest za jedno z pierwszych dzieł literatury grozy i science fiction. Wprowadza tematykę tworzenia życia, moralnych dylematów i konsekwencji działań człowieka.
  6. Kulturowy wpływ: Postać Frankensteina stała się ikoniczna i była wielokrotnie adaptowana w filmach, serialach, teatrze i innych mediach. Wizualne przedstawienie potwora jako zielonego stwora o dwóch śrubach w szyi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów.
  7. Adaptacje filmowe: Historia Frankensteina była podstawą dla wielu filmów, z których jeden z najbardziej znanych to „Frankenstein” z 1931 roku, w którym główną rolę zagrał Boris Karloff jako potwór.
  8. Współczesne znaczenie: „Frankenstein” jest nadal analizowany i dyskutowany w kontekście etyki naukowej, technologii i ludzkiego ducha. Postać potwora i jego tragiczna pozycja w społeczeństwie wciąż pobudza wyobraźnię czytelników i twórców.

ciekawostki

  1. Powstanie powieści: Mary Shelley napisała „Frankensteina” w wieku 18 lat, podczas swojego pobytu w Szwajcarii w towarzystwie swojego męża Percy’ego Shelleya, Lorda Byrona i innych literatów. Tworzenie opowieści było częścią konkursu literackiego, który miał na celu stworzenie najlepszego utworu grozy.
  2. Inspiracja z koszmaru: Pomysł na powieść narodził się w wyniku koszmaru, który Mary Shelley miała podczas jednej z burz nocnych. W swoim dzienniku napisała, że miała wizję potwora ożywającego.
  3. Brak imienia potwora: W samej powieści, potwór stworzony przez Victora Frankensteina nigdy nie otrzymuje imienia. Jest często nazywany „Potworem Frankensteina” lub po prostu „Potworem”.
  4. Odniesienia do Prometeusza: Podtytuł powieści brzmi „Frankenstein, czyli Nowoczesny Prometeusz”. Autorzy związali historię z mitologią grecką, nawiązując do Prometeusza, który ukradł ogień bogom i dał go ludziom, za co był karany.
  5. Pierwsze wydanie anonimowe: Pierwsze wydanie powieści w 1818 roku nie zawierało nazwiska Mary Shelley na okładce. Dopiero późniejsze wydania ujawniły jej tożsamość jako autorki.
  6. Rola nauki i etyki: Powieść podnosi wiele tematów związanych z nauką, etyką i konsekwencjami ludzkich działań. Historia Frankenstein stworzenia potwora staje się ostrzeżeniem przed nadmierną pewnością siebie wobec naukowego postępu.
  7. Wielokrotne adaptacje: Opowieść o „Frankensteinie” była adaptowana w różnych formach przez lata, w tym w filmach, serialach, teatrze i literaturze. Jest to jedna z najczęściej ekranizowanych historii literackich.
  8. Popularność potwora jako postaci: Wygląd potwora w popularnych mediach często różni się od tego opisanego w oryginalnej powieści. Wizualny wizerunek potwora jako zielonego stwora z dwiema śrubami w szyi stał się powszechnie rozpoznawalny.
  9. Kulturowy wpływ: Wizerunek i tematyka „Frankensteina” wpłynęły na kształtowanie kultury popularnej, zwłaszcza gatunku horroru i naukowej fantastyki.
  10. Odziedziczenie po matce: Mary Shelley była córką filozofki i pisarki Mary Wollstonecraft oraz filozofa Williama Godwina. Dziedzictwo intelektualne i literackie jej rodziców miało wpływ na jej twórczość.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }