Kolorowanki Mrówki

Mrówki to małe, społeczne owady należące do rodziny mrówkowatych. Są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i licznych owadów na świecie.

Trzy owady podnoszą owoc

kolorowanki trzy owady podnoszą owoc
Te trzy mróweczki są bardzo silne. Zebrały się razem i chcą przenieść dużego banana do swojego mrowiska. Ciekawe czy im się to uda. Najprawdopodobniej...

Trzy mrówki chodzą po piasku

kolorowanka trzy mrówki chodzą po piasku do druku
Te trzy małe mróweczki wybrały się na wakacje. Beztrosko spacerują po piasku i niczym się nie przejmują. Jeśli chcesz dołączyć do trójki przyjaciół z...

Słodki motylek lata

kolorowanka słodki motylek lata
Ten motylek jest naprawdę bardzo słodki. Nie przypomina jednak prawdziwego motylka, ponieważ ma na sobie założoną sukienkę. Czy nie uważasz, że w takim stroju...

Silna mrówka niesie jedzenie

kolorowanka silna mrówka niesie jedzenie
Ta mrówka wygląda na bardzo zmęczoną. Nic dziwnego, ponieważ na swoich plecach niesie bardzo ciężkie jedzenie. Musi się nim podzielić ze swoimi braćmi i...

Piknik na łące

kolorowanka piknik na łące
Ten obrazek przedstawia mamę z jej synkiem, którzy wybrali się na piknik. Przynieśli ze sobą bardzo dużo jedzenia. Pewnie zauważyłeś, że chłopak trzyma w...

Owad wychodzi z mrowiska

kolorowanka owad wychodzi z mrowiska do druku
Ta mrówka wygląda na bardzo zaniepokojoną. Chyba coś zakłóciło jej spokój, dlatego wychodzi z mrowiska, aby sprawdzić, co się dzieje na zewnątrz. Jak myślisz,...

KATEGORIE

kolorowanka owad niesie wielkanocne jajko do druku dla dzieci

Owad niesie wielkanocne jajko

Ta mrówka chyba przygotowuje się na nadchodzące święta wielkanocne. Czy zauważyłeś, że na swoich plecach niesie dużą pisankę? Jeśli...
kolorowanka biedronki obserwują słońce

Biedronki obserwują słońce

Spójrz na przyjaciół znajdujących się na obrazku. To trzy urocze biedronki, które cieszą się piękną pogodą. Stoją razem na...
kolorowanka owad na pięknej panoramie

Owad na pięknej panoramie

Zobacz, jaki wesoły jest owad na tym obrazku. Czy zwróciłeś uwagę na to, że przy jego czułkach znajduje się...
kolorowanka mrówki na łące z kwiatkami

Mrówki na łące z kwiatkami

Z tym obrazkiem poradzą sobie osoby, które bardzo starannie i dokładnie potrafią kolorować. Znajduje się na nim bardzo dużo...
kolorowanka dwa owady niosące owoc

Dwa owady niosące owoc

Mrówki to bardzo silne i pracowite owady. Na tym obrazku możesz zobaczyć dwie mrówki, które niosą do swojego mrowiska...
kolorowanka duży motylek szybuję

Duży motylek szybuje

Ale piękny motylek! Zobacz jakie duże są jego skrzydła. Motylek będzie wyglądał jeszcze lepiej, gdy zostanie pokolorowany. Przygotuj swoje...
kolorowanka duża mrówka w kałuży do druku

Duża mrówka w kałuży

Przed chwilą padał deszcz i na ziemi powstały przez to duże kałuże. Mrówka widoczna na obrazku skorzystała z okazji,...
kolorowanka chłopiec obserwujący mrowisko

Chłopiec obserwujący mrowisko

Niektóre dzieci boją się owadów. Chłopczyk widoczny na obrazku jednak bardzo je lubi. Zabrał ze sobą dużą lupę i...

Informacje

  1. Społeczność: Mrówki są owadami euspołecznymi, co oznacza, że ​​żyją w zorganizowanych koloniach, które mogą liczyć od kilku do nawet kilku milionów osobników.
  2. Rola w kolonii: W kolonii mrówek wyróżnia się różne kasty, takie jak: królowa (odpowiedzialna za rozmnażanie), robotnice (zbierają pokarm, opiekują się młodymi i budują gniazdo) oraz samce (ich główną funkcją jest rozmnażanie).
  3. Komunikacja: Mrówki komunikują się głównie za pomocą feromonów – chemicznych substancji, które przekazują informacje innym osobnikom w kolonii.
  4. Dieta: Mrówki mają zróżnicowaną dietę – jedzą owady, nasiona, nektar i wiele innych pokarmów. Niektóre gatunki hodują grzyby w swoich gniazdach lub hodują mszyce dla „miodowej rosy”.
  5. Gniazda: Większość mrówek buduje gniazda w ziemi, ale istnieją też gatunki, które tworzą gniazda w drewnie, liściach czy innych materiałach.
  6. Rozmieszczenie: Mrówki występują na niemal wszystkich lądowych obszarach Ziemi, z wyjątkiem niektórych wysp oraz obszarów polarnych.
  7. Znaczenie ekologiczne: Mrówki odgrywają kluczową rolę w ekosystemach, uczestnicząc w rozkładzie materii organicznej, zapylaniu roślin i kontrolowaniu populacji innych owadów.

Ciekawostki

  1. Superorganizm: Kolonie mrówek są często postrzegane jako „superorganizmy”, ponieważ ich członkowie pracują wspólnie niczym komórki w jednym organizmie, realizując różnorodne funkcje dla dobra całej kolonii.
  2. Siła: Mrówki są niezwykle silne w stosunku do swojego rozmiaru – potrafią unieść i przenieść przedmioty ważące nawet 50 razy więcej niż one same.
  3. Mosty z mrówek: Niektóre gatunki mrówek (np. armii) tworzą „mosty” i „drogi” ze swoich ciał, aby pomóc kolonii przekroczyć przeszkody lub przyspieszyć ruch.
  4. Feromony: Mrówki wykorzystują feromony do komunikacji. Dzięki nim potrafią zostawiać ślady zapachowe prowadzące do źródeł pokarmu czy ostrzegać przed zagrożeniem.
  5. Żywe gniazda: Mrówki z gatunku Oecophylla smaragdina łączą liście razem, używając do tego specjalnie wytworzonej przędzy, tworząc w ten sposób swoje gniazda.
  6. Rozmnażanie w powietrzu: Wielu gatunków mrówek przechodzi przez loty godowe, podczas których nowe królowe i samce wzbijają się w powietrze, by rozmnażać się.
  7. Gatunek niewolniczy: Niektóre gatunki mrówek, takie jak mrówki niewolnicze, atakują kolonie innych mrówek, porywając ich larwy i poczwarki, które po wykluciu się stają się „niewolnikami” w nowej kolonii.
  8. Mrówki w rolnictwie: Mrówki Atta i Acromyrmex z Ameryki Południowej i Środkowej hodują grzyby w swoich gniazdach, dostarczając im liści jako pokarm i korzystając z grzybów jako swojego głównego źródła pożywienia.
  9. Długość życia: W przeciwieństwie do wielu innych owadów, królowe mrówek mogą żyć nawet kilkanaście lat. Robotnice żyją zazwyczaj kilka miesięcy do kilku lat, natomiast samce zwykle żyją tylko kilka dni po locie godowym.
  10. Biodrożność: Na świecie jest ponad 12 000 opisanych gatunków mrówek, ale naukowcy szacują, że faktyczna liczba gatunków może być znacznie większa.

 

.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }