Kolorowanki Sherlock Holmes

„Sherlock Holmes” to fikcyjna postać detektywa stworzona przez brytyjskiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a. Sherlock Holmes stał się jednym z najbardziej znanych i wpływowych bohaterów literackich, a jego przygody przyczyniły się do wykształcenia gatunku kryminału detektywistycznego.

Sherlock Holmes z bajki

Kolorowanka Sherlock Holmesz bajki do drukowania
Sherlock Holmes to detektyw, który jest znany z szybkiego łapania złodziei i innych przestępców. Idzie mu tak dobrze, ponieważ szuka tropów za pomocą specjalnej...

Sherlock Holmes z fajką

Kolorowanka Sherlock Holmes z fajką do drukowania
Sherlock Holmes to postać, która kojarzona jest ze specyficzną czapką, lupą w ręce i wielką fajką. Zobacz, na tym obrazku wszystko przy sobie ma....

Sherlock Holmes w banku

Kolorowanka Sherlock Holmes w banku do druku i online
Sherlock Holmes jest właśnie w banku. Siedzi dumny, ponieważ udało mu się odzyskać pieniądze, które były ukradzione. Aby mu podziękować za szybkie odzyskanie pieniędzy,...

Sherlock Holmes i Watson London Eye

Kolorowanka Sherlock Holmes i Watson - LOndon Eye do druku
Sherlock i Watson mieszkają w Londynie i właśnie tam szukają złoczyńców. Właśnie szukają jednego pod słynnym London Eye. Teraz ich świat jest czarno- biały....

Sherlock Holmes i Doktor Watson

Kolorowanka Sherlock Holmes i Doktor Watson do druku
Sherlock Holmes i Doktor Watson to dobrzy kompani. Watson pomaga detektywowi w rozwiązywaniu zagadek. Gdyby nie ich współpraca, dużo złoczyńców nie zostałoby schwytanych. Aby...

Sherlock Holmes czyta książkę

Kolorowanka Sherlock Holmes czyta ksiażkę do druku
Sherlock Holmes to detektyw, a detektywi muszą czytać dużo książek żeby być coraz mądrzejszymi. To im pomaga w rozwikłaniu każdej zagadki kryminalnej. Jeżeli chcesz...

KATEGORIE

Kolorowanka Detektyw z Londynu do druku

Detektyw z Londynu

Detektyw Sherlock Holmes to detektyw, który znajduje przestępców w Londynie. Sherlock działał w dawnych czasach, gdy na ulicach Londynu...
Kolorowanka Detektyw Sherlock i złodziej do drukowania

Detektyw Sherlock i złodzieje

Detektyw Sherlock to genialny poszukiwacz złodziei. Za pomocą dedukcji potrafi zgadnąć kto jest winny przestępstwa. Pan, który siedzi na...
Kolorowanka Detektyw rozwiązuje zagadki do druku

Detektyw rozwiązuje zagadki

Detektywi to osoby, które rozwiązują zagadki. Szukają tropów, przesłuchują świadków zdarzenia. Na obrazku jest bardzo dużo ludzi, ciekawe co...

informacje 

 1. Twórca: Postać Sherlocka Holmesa została stworzona przez sir Arthura Conana Doyle’a, szkockiego pisarza i lekarza. Pierwsza opowiadania o Holmesie pojawiły się w latach 1887-1893, a później zostały zebrane w powieściach i zbiorach opowiadań.
 2. Charakterystyka postaci: Sherlock Holmes jest detektywem o niezwykle ostrych umysłowych zdolnościach dedukcyjnych. Jest ekspertem w analizie śladów, dowodów i zachowań ludzkich. Jego zdolności postrzegania i dedukcji pozwalają mu rozwiązywać najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne.
 3. Przyjaciel i współpracownik: Dr John Watson, były żołnierz i lekarz, pełni rolę przyjaciela i narratora większości opowiadań o Sherlocku Holmesie. To właśnie Watson relacjonuje przygody detektywa i jego rozwiązania przypadków.
 4. 221B Baker Street: Miejsce zamieszkania Sherlocka Holmesa i dr. Watsona to słynny adres 221B Baker Street w Londynie. To właśnie tam znajduje się słynne mieszkanie, gdzie rozgrywają się wiele scen opowiadań.
 5. Znane przypadki: Postać Sherlocka Holmesa występuje w czterech powieściach i pięćdziesięciu sześciu opowiadaniach krótkich. Niektóre z jego najbardziej znanych przypadków to „Baskervilles”, „Znak Czterech”, „Znak Trzech” czy „Liga rudych włosów”.
 6. Wpływ kulturowy: Postać Sherlocka Holmesa wywarła ogromny wpływ na literaturę, film, telewizję i popkulturę. Jego metody detektywistyczne stały się wzorem dla wielu późniejszych postaci i produkcji.
 7. Ekranizacje: Sherlock Holmes doczekał się licznych adaptacji filmowych, telewizyjnych, teatralnych oraz gier komputerowych. Jego postać została przedstawiona przez różnych aktorów i w różnych kontekstach.
 8. Różnorodność interpretacji: Istnieją różne interpretacje postaci Sherlocka Holmesa, które różnią się stylem, epoką i kontekstem. Można go zobaczyć zarówno jako postać klasyczną, jak i w nowoczesnym ujęciu.
 9. Wzór dla detektywów literackich: Sherlock Holmes ustanowił wiele konwencji charakterystycznych dla detektywów literackich, takich jak praca ze śladami, analiza dowodów czy rozwiązanie logicznych zagadek.

ciekawostki 

 1. Inspiracja: Arthur Conan Doyle, twórca Sherlocka Holmesa, czerpał inspirację do stworzenia postaci z kilku źródeł, w tym z Josepha Bella, jednego z jego profesorów na Uniwersytecie Edynburskim, który miał niezwykłą umiejętność dedukcji.
 2. Pseudonimy: Conan Doyle nie była pewny, czy jego imię, Arthur, jest zbyt znane, dlatego zastanawiał się nad napisaniem swoich dzieł pod pseudonimem „Sherlock” Holmes. Ostatecznie zdecydował się na pełne nazwisko.
 3. Niezadowolenie autora: Chociaż postać Holmesa przyniosła dużą popularność Conanowi Doyle’owi, to jednak autor czasami był znużony nią. W pewnym momencie uznał nawet, że chciałby zabić Holmesa, co zrealizował w opowiadaniu „Ostatni problem”. Jednak później zdecydował się przywrócić postać do życia, na prośbę swoich czytelników.
 4. Elementy autobiograficzne: Niektórzy badacze literatury twierdzą, że postać doktora Johna Watsona zawiera pewne elementy autobiograficzne Conana Doyle’a, w tym jego doświadczenie jako lekarza i uczestnika wojen.
 5. Pierwsza opowieść: Pierwsza opowiadanie z Sherlockiem Holmesem, zatytułowane „Skrzywdzona kobieta”, ukazało się w 1887 roku w czasopiśmie „Beeton’s Christmas Annual”.
 6. Ukryty znak zodiaku: W jednym z opowiadań, „Znak Czterech”, Holmes odkrywa tajemnicę dzięki znakowi zodiaku na skórze. Zadziwiająco, później okazało się, że Conan Doyle popełnił błąd i dał Holmesowi niewłaściwy znak zodiaku.
 7. Popularność w Stanach Zjednoczonych: Sherlock Holmes zdobył ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, a jego postać stała się niemal kultową. Wielu amerykańskich czytelników myliło fikcyjnego detektywa z prawdziwą osobą.
 8. Miejsce urodzenia: Chociaż Sherlock Holmes jest znany jako londyński detektyw, w jednym z opowiadań („Stożkowaty kapelusz”) Conan Doyle ujawnił, że Holmes urodził się w Wittenbergu w Pensylwanii.
 9. Różne interpretacje: W ciągu lat postać Sherlocka Holmesa doczekała się wielu interpretacji na ekranie, w tym ról granych przez takich aktorów jak Basil Rathbone, Jeremy Brett, Robert Downey Jr. i Benedict Cumberbatch.
 10. Muzeum Sherlocka Holmesa: W Londynie znajduje się Muzeum Sherlocka Holmesa, które rekreuje fikcyjne mieszkanie detektywa na Baker Street 221B. Muzeum jest popularnym miejscem odwiedzanym przez fanów postaci.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }