Kolorowanki T-Rex Tyranozaur

Tyranozaur Rex, znany również jako T-Rex, to jeden z najbardziej ikonicznych dinozaurów drapieżnych. Żył około 68 do 66 milionów lat temu w późnej kredzie na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Był jednym z największych dinozaurów, osiągając długość około 12-15 metrów, wysokość 5-6 metrów i wagę kilkunastu ton. Miał masywną czaszkę z ogromnymi zębami, krótkie przednie kończyny z trzema palcami, długie tylne kończyny i potężny ogon. Był drapieżnikiem, polującym na inne dinozaury i zwierzęta. Jego znaczenie w historii dinozaurów i wizualny wizerunek czynią go jednym z najbardziej rozpoznawalnych stworzeń prehistorycznych.

Zobacz podobne kategorie

Zwierzę uciekające przed wybuchem wulkanu

Ten dinozaur jest przerażony. Czy widzisz wulkan, który znajduje się tuż za nim? Już za chwilę może wybuchnąć, dlatego tyranozaur postanowił uciec. Jeśli chcesz...

Tyranozaur ze szkieletem wewnętrznym

Jeśli interesują cię dinozaury, na pewno jesteś ciekawy, jak wygląda ich szkielet. W przeciwieństwie do ludzi dinozaury mają ogon, w którym znajduje się bardzo...

T-Rex jurajski park

Ten T-Rex jest mieszkańcem Parku Jurajskiego. Oprócz niego to miejsce zamieszkuje wiele innych dinozaurów. Pomimo tego, że jest bardzo duży, nie jest groźny. Próbuje...

T-Rex głośno ryczący

Dinozaur z obrazka to T-Rex. Jest rozwścieczony i szykuje się do ataku. Za chwilę stoczy bardzo ważny pojedynek, który zadecyduje o jego dalszym losie....

Ogromny niebezpieczny stwór

Ten ogromny, niebezpieczny stwór to postać z filmu „Park Jurajski”. Jeśli go kiedyś oglądałeś, to na pewno wiesz, że nie jest on jedynym dinozaurem...

Niebezpieczny dinozaur z pazurami

Rozpoznajesz dinozaura z obrazka? Dokładnie tak, jest to T-rex. Jest on bardzo niebezpieczny. Szeroko otwiera paszczę, w której znajdują się duże, spiczaste zęby. Jego...

Mały drapieżny dinozaur T-Rex

Czy wiesz, jaki dinozaur znajduje się na tym obrazku? Jeśli nie, to podpowiem ci, że jest to T-rex. Pomimo...

Dinozaury przemierzające dżunglę

Jeśli oglądałeś kiedyś film „Park Jurajski”, to z całą pewnością wiesz, że znajdują się w nim dinozaury. Na obrazku...

informacje 

 1. Nazwa: Tyranozaur Rex, znany także jako T-Rex, to gatunek dinozaura drapieżnego, którego nazwa łacińska oznacza „król tyranów”.
 2. Okres występowania: T-Rex żył około 68 do 66 milionów lat temu w późnej kredzie, na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej.
 3. Wielkość: Tyranozaur Rex był jednym z największych mięsożernych dinozaurów, osiągając długość około 12-15 metrów, wysokość około 5-6 metrów i wagę rzędu kilkunastu ton.
 4. Budowa: T-Rex miał masywną budowę ciała, długie tylne kończyny, krótkie przednie kończyny z trzy-palcowymi rękoma, dużą czaszkę z potężnymi szczękami uzbrojonymi w ogromne zęby.
 5. Dieta: T-Rex był drapieżnikiem, polującym na różne inne dinozaury i zwierzęta. Jego potężne szczęki i zęby pozwalały mu rozrywać mięso ofiar.
 6. Szybkość i ruch: Pomimo swojej masywnej budowy, T-Rex mógł być stosunkowo szybki i osiągać prędkość do około 20-25 km/h.
 7. Mózg: Wielkość mózgu T-Rexa była proporcjonalnie niewielka w porównaniu do jego ogromnego ciała. Niemniej jednak, badania sugerują, że mógł mieć pewne zdolności myślowe.
 8. Pozycja w łańcuchu pokarmowym: T-Rex był jednym z największych drapieżników w swoim ekosystemie, ale prawdopodobnie nie był na samym szczycie łańcucha pokarmowego. Były dowody na to, że inne drapieżniki, takie jak gatunki dinozaurów z rodziny tyranozaurów, mogły również polować na T-Rexa.
 9. Odkrycie: Pierwsze skamieniałości T-Rexa zostały odkryte w Stanach Zjednoczonych w końcu XIX wieku. Od tego czasu znaleziono wiele innych skamieniałości tego dinozaura.
 10. Popkultura: Tyranozaur Rex jest jednym z najbardziej ikonicznych dinozaurów i często pojawia się w filmach, książkach, grach komputerowych i innych mediach. Jego wizerunek jest nieodłącznie kojarzony z epoką dinozaurów.

ciekawostki

 1. Król tyranozaurów: Tyranozaur Rex został nazwany „królem tyranozaurów” ze względu na swoją potężną budowę i status jednego z największych drapieżników w historii.
 2. Niemal kompletny szkielet: W 1990 roku odkryto niemal kompletny szkielet T-Rexa nazwanego „Sue”. Szkielet ten jest jednym z najlepiej zachowanych i największych znalezisk tego dinozaura.
 3. Gniazda jaj: W latach 90. XX wieku odkryto w Montanie w Stanach Zjednoczonych gniazda jaj T-Rexa. Wskazuje to na to, że te wielkie drapieżniki również opiekowały się swoimi jajami.
 4. Niepełny ząb T-Rexa: W 2019 roku w rejonie Montany znaleziono maleńki fragment zęba T-Rexa wbity w kręg kocura, co sugeruje, że T-Rex mógł polować nawet na mniejsze dzikie koty.
 5. Nietoperze T-Rexa: Zdaniem naukowców, szkielet T-Rexa mógł być podobny do szkieletu nietoperza, w sensie proporcji kończyn, co sugeruje, że mógł być w stanie biegać szybko.
 6. Opady kwasów siarkowych: Naukowcy odkryli, że w okresie, gdy T-Rex żył, spadły na Ziemię opady kwasów siarkowych z wybuchów wulkanicznych. To mogło wpłynąć na klimat i ekosystem.
 7. Płetwa na ogonie: W 2017 roku naukowcy doszli do wniosku, że T-Rex mógł posiadać tkankę tłuszczową na ogonie, co nadało by mu nieco bardziej masywny wygląd.
 8. Ślady walki: W niektórych skamieniałościach T-Rexa znaleziono ślady walki, co sugeruje, że te olbrzymie drapieżniki wchodziły w konflikty między sobą.
 9. Młode T-Rexy były bardziej zwrotne: Naukowcy wskazują, że młodsze osobniki T-Rexa były bardziej zwrotne i aktywne niż starsze, które być może polegały na strategiach zaskoczenia swoich ofiar.
 10. Wiek: Szacunki sugerują, że T-Rex mógł żyć nawet około 30 lat, co jest długi czasem życia jak na dinozaura.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }