Kolorowanki Mors

Mors nazywany jest też bardzo często koniem morskim. Długość ciała sięga nawet 3,5 metra a ich waga różni się w zależności czy to samiec czy samica. Samiec osiąga wagę nawet 1650 kilogramów, samice ważą do około 1000 kilogramów. Cechą charakterystyczną jaką widzimy od razu są bardzo długie kły, które osiągają nawet 1 metr długości!

Głowa morsa

głowa morsa obrazek do drukowania
Tak blisko głowy morsa jak na dzisiejszym obrazku chyba nie widział jeszcze nikt z Was. Przyjrzyjcie się dokładnie jak ona wygląda z bliska a...

Stary mors

stary mors obrazek do drukowania
Siwa broda morsa, którego widzicie na obrazku mówi już sama za siebie że ten zwierzak jest dużo starszy. Postaraj się rozweselić tego zwierzaka kolorując...

Mors na tafli lodu

mors obrazek do drukowania
Jeden z nadmorskich morsów wybrał się taflą lodu na rejs po morzu. Zima już się kończy lód puścić a lodowe kry pływają po morzu....

Mors na lodowcu

Mors na lodowcu kolorowanka do drukowania
Kolejny obrazek który przedstawia zwierzątko tym razem jest to duży mors. Morsy żywią się krewetkami, ślimakami czy małżami. Morsy lubią gromadzić się w dużych...

Mors Król Arktyki

Mors Król Arktyki kolorowanka do drukowania
Przed wami Król Arktyki czyli mors. Morsy to bardzo duże zwierzęta które zamieszkują tereny Arktyki. Jeżeli chcecie zobaczyć na żywo to ogromne zwierzątko to...

Dwa morsy

Dwa morsy kolorowanka do drukowania
Przed wami malowanka która przedstawia dwa morsy. Są to bardzo duże stworzenia zamieszkujące tereny Arktyki. Morsy mają duże kły których używają do przecinania lodu...

KATEGORIE

Mors na lodzie

mors na lodzie obrazek do drukowania
Obrazek przedstawia morsa, który tak na prawdę znajduje się na lodzie ale żeby nie było za prosto tym razem to lód został zmazany z...

Mors na plaży

mors obrazek do drukowania
Wiadomo że każdy człowiek lubi odpoczywać i odpoczynek jest wskazany aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Dokładnie tak samo jest ze zwierzętami też muszą odpoczywać....

Wesoły Mors

mors obrazek do drukowania
Tego zwierzaka na pewno jeszcze nikt z Was nie widział na żywo, ponieważ spotkanie go w naszym kraju jest praktycznie niemożliwe i mija się...

Informacje

Morsy występują wokół bieguna północnego a napotkać go można w morzach Beringa, Czukockim ale także w przybrzeżnych wodach północno -wschodniej Kanady i Grenlandii.

Morsy są zwierzętami bardzo towarzyskimi, dzięki temu potrafią żyć w stadach liczących od kilkuset do nawet kilku tysięcy osobników. Zwierzęta te najchętniej zamieszkują na płytkich, przybrzeżnych wodach, nie lubią wypływać na głębokie, otwarte morze. Są za to świetnymi pływakami, potrafią osiągnąć prędkość nawet 24 kilometrów na godzinę!

Samce aby zaimponować samicom staczają bardzo często między sobą walki, później natomiast rozmnażanie tego gatunku odbywa się w wodzie. Ciąża trwa około 15 – 16 miesięcy po czym samica wydaje na świat w porze wiosennej jedno młode na lądzie. Przez około pół roku żywi się ono tylko i wyłącznie mlekiem matki. Morsy żyją do około 40 lat.

Morsy poszukują pożywienia poprzez zmysł dotyku, który posiadają dzięki bardzo cienkiej skórze na pysku oraz włosom zatokowym. Dzięki nim są w stanie wydobyć z piasku lub mułu ślimaki, małże, czy kraby.

Ciekawostki

  1. Kły: Morsy są znane ze swoich długich kłów, które mogą osiągnąć długość nawet do jednego metra. Te kły są używane do walki, przeciągania się po lodzie i jako narzędzia do wydobywania pokarmu z dna morza.
  2. Wąsy: Wąsy morśa, zwane wibrysami, są bardzo czułe i mogą wyczuwać obiekty na dnie morskim. Używają ich, aby szukać małży i innych zwierząt żyjących na dnie morza.
  3. Tłuszcz: Morsy mają bardzo grubą warstwę tłuszczu, która pomaga im utrzymać ciepło w zimnych wodach Arktyki. Ta warstwa tłuszczu może osiągnąć grubość nawet 15 centymetrów.
  4. Rozmiar: Morsy są jednymi z największych ssaków morskich. Samce mogą ważyć nawet do 1,5 tony i mierzyć do 4 metrów długości.
  5. Rozmnażanie: Morsy rozmnażają się bardzo powoli. Samice rodzą jedno młode co dwa lata, a ciąża trwa około 15-16 miesięcy.
  6. Stado: Morsy żyją w stadach składających się z kilku do kilkuset osobników. Stada są zazwyczaj podzielone na grupy samców i samic.
  7. Długość Życia: Morsy mogą żyć do 40 lat w stanie dzikim, chociaż większość nie dożywa takiego wieku z powodu drapieżników, chorób i innych zagrożeń.
  8. Drapieżniki: Naturalnymi wrogami morśa są orki i niedźwiedzie polarne. Obydwa drapieżniki są zdolne do polowania na morsy, chociaż morsy często stanowią trudny cel z powodu swojego rozmiaru i siły.
  9. Dieta: Morsy są głównie mięsożercami, żywią się głównie małżami, mięczakami, robakami i innymi organizmami żyjącymi na dnie morza.
  10. Znaczenie Kulturowe: Morsy mają duże znaczenie kulturowe dla ludów rdzennych Arktyki. Są one tradycyjnie polowane dla mięsa, kłów i skór. Kły morśa są często rzeźbione w różne przedmioty i są cenione jako dzieła sztuki.