KolorowankiKreatywne zabawy - Blog dla dzieciDlaczego kolorowanki są ważne i jakie wybrać ?

Dlaczego kolorowanki są ważne i jakie wybrać ?

Dlaczego kolorowanki są ważne dla dzieci ?

W szczególności chodzi o rozwój u naszego dziecka zdolności manualnych. To właśnie poprzez różnego rodzaju rysowanie i kolorowanie obrazków dzieci te zdolności rozwijają. Tutaj należy zadbać o obrazki drukowane, a nie te które możemy pokolorować online. Każdy z nas się tego uczył. Sami wiecie, że nie od razu idealnie malować i kolorowaliśmy. Na samym pocztąku trudno jest nie wyjechać za linię czy też nadać obrazkowi całe kolory. To właśnie trzeba ćwiczyć i dzięki temu wyrabiać zdolności manualne poprzez zabawę. Dla najmłodszych oczywiście dedykujemy dużo prostrze kolorowanki, które nie zawierają za dużej liczby elementów. Elementy powinny być dosyć duże aby łatwo było malować nam obrazek. Jeżeli chodzi o przybory do malowania to tutaj najłatwiej nam będzie używać kredek.

Poprawa zdolności motorycznych – dzięki malowaniu musimy pamiętać o ramach w które musimy się zmieścić – oczywiście jak pisaliśm wyżej nie od razu będziemy mogli malować skomplikowane elementy gdyż przyjdzie to z czasame, a małe dłonie się tego nauczą i będą w stanie zamalować nawet bardzo mały obszar. Nie musimy drukować obrazków jeżeli nie mamy drukarki w domu. Możemy np na chodniku w letni dzień kredą białą narysować na przykład dom i razem z dziećkiem starać się go pokolorować przy pomocy kredy różnymi kolorami. Dlaczego jest to ważne bo od razu uczymy się również rozpoznawiania tych podstawowych kolorów. To wszystko wpływa na kontrolę ręki i jest doskonałym przygotowaniem pod naukę pisania w kolejnych latach nauki naszych dzieci. Uczy nas to doskonale koordynacji. Dzięki temu dużo łatwiej będzie posługiwać się długopisem czy też ołówkiem w szkole lub przedszkolu.

Jak wybrać odpowiednią kolorowankę dla dziecka?

jak wybrac kolorowanke dla dziecka

To jest właśnie kluczowe gdyż może się zdarzyć, że jeżeli ten dobór będzie zły to nasze dzieci przestaną być zainteresowane malowaniem w domu obrazków które my dla nich wybraliśmy. Bardzo często tak się zdarza jeżeli wybierzemy trudniejsze obrazki które kompletnie nie są dopasowane do wieku naszego dziecka. Jak również to czym malujemy – do wyboru jest wiele jak kredki, farbki, flamastry. To również ma wpływ. Poniżej w punktach przedstawimy kilka takich podtsaowywch czynników które są dość istotne przy wyborze:

1) Dopasowanie do wieku dziecka – jest to jeden z najpopularniejszych czynników. Który jako pierwszy jest wskazywany jako kryterium wyboru. Zwykle są różne kategorie jak dla najmłodszych , dzieci, proste lub skomplikowane.

2) Wybor odpowiedniej kategorii. Klasyczny podział to ten dla chłopców i dziewczyn. Trudno będzie zachęcić dziewczynki aby kolorowały różnego rodzaju samochody i w drugą stronę chłopcy mogą mniej chętnie kolorować to co lubi płeć przeciwna.

3) Zainteresowania naszego dziecka – kolejne z badzo ważnych kryteriów wybory. Jeżeli nasze dzieci interesują się zwierzętami to fajnie właśnie takie obrazki im dać do pokolorowania. Dla osób zainteresowanych dinozaurami wybieramy tego rodzaju postacie. Mogą to być różnego rodzaju postacie z bajek i wiele innych tego rodzaju kryteriów. Sami wiecie najlepiej drodzy rodzice.

4) Narzędzia do malowania – to również jest ważne. Czasami fajnie jest zainwestować w dobrej jakości kredki które nam się nie złamią nawet wtedy gdy na początku nauki będą przyciskane mocniej. To samo tyczy się z dobrze kryjącymi farbkami czy flamastrami. Jeżeli nasz pupil będzie łamał kredki często to bardzo szybko przejdzie mu ochota właśnie na tego rodzaju zabawy. Potem będzie trudno do nich powrócić.