Kolorowanki Chanuka

Chanuka, nazywana również Hanuka lub Świętem Świateł, to żydowskie święto trwające osiem dni, które zazwyczaj obchodzone jest w listopadzie lub grudniu (między 25 Kislev a 2 lub 3 Tevet według kalendarza żydowskiego). Święto to upamiętnia oczyszczenie i ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej przez Makabeuszów w II wieku p.n.e., po jej zdewastowaniu przez Greków.

Chanuka – ciekawostki i informacje

  1. Menora Chanukowa: Głównym symbolem Chanuki jest dziewięcioramienny świecznik zwany menorą chanukową lub chanukiją. Każdego dnia święta zapalany jest jeden dodatkowy świecznik, aż do zapalenia wszystkich osiem na zakończenie święta. Dziewiąty świecznik, zwany „szamasz”, służy do zapalania pozostałych i jest umieszczony na osobnym ramieniu.
  2. Olej: Centralnym elementem Chanuki jest cud związany z olejem. Według tradycji, gdy Makabeusze oczyszczali Świątynię, znaleźli tylko jedną małą amforyczkę z czystym olejem oliwkowym, wystarczającą na jeden dzień. Cudem, olej ten wystarczył na osiem dni, do czasu przygotowania nowego oleju. W związku z tym, w czasie Chanuki jest zwyczaj spożywania potraw smażonych na oleju, takich jak placki ziemniaczane (latkes) czy pączki (sufganiyot).
  3. Gry i zabawy: Popularną grą podczas Chanuki jest gra w drejdl (sewivon), która jest czterobocznym bączkiem z hebrajskimi literami na każdym boku, reprezentującymi frazę „Nes gadol haja szam” („Wielki cud zdarzył się tutaj”).
  4. Dary: W wielu kulturach żydowskich zwyczajem jest dawanie dzieciom prezentów na Chanukę.
  5. Modlitwy: Podczas Chanuki dodawane są specjalne modlitwy i pieśni do regularnych modlitw żydowskich, w tym modlitwa o dziękczynienie zwana „Al ha-Nissim” i pieśń „Ma’oz Tzur” („Skało naszego zbawienia”).
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }