Kolorowanki Chile

Chile jest krajem położonym w Ameryce Południowej, którego granice zewnętrzne są zaznaczone przez Peru na północy, Boliwię i Paragwaj na northeast, Argentynę na południu oraz Ocean Spokojny na zachodzie i Ocean Indyjski na wschodzie. Jego forma rządów to republika prezydencka, a jego stolicą jest Santiago. Chile ma dobrze rozwiniętą gospodarkę, która opiera się głównie na produkcji miedzi, żelaza, naftowych złóż oraz produkcji wina. Jest to również jeden z najbardziej demokratycznych i najstabilniejszych krajów Ameryki Południowej.

Chile ciekawostki i historia

Historia Chile zaczęła się wraz z osadnictwem Indian Mapuche na jej terytorium około IX wieku. W XVI wieku, konkwistadorzy hiszpańscy pod wodzą Pedro de Valdivia przybyli do regionu i podbili go. Chile stało się niepodległym państwem 18 września 1810 r., po obaleniu panowania Hiszpanii w wyniku rewolucji. Od tego czasu państwo to przeszło przez szeroki zakres politycznych i społecznych zmian, w tym wojny domowe, totalitarne rządy, demokratyczne reformy i stabilizację gospodarczą. Więcej szczegółów historii Chile można znaleźć w literaturze przedmiotu.

Ciekawostki

1) Chile ma najdłuższą linię brzegową na świecie, która ma ponad 6000 mil morskich.
2) Chile jest znane jako stolica winiarska Ameryki Południowej, ze słynną doliną Aconcagua.
3) Chile jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych krajów w Ameryce Południowej, a jej gospodarka opiera się głównie o produkcję miedzi i żelaza.
4) Chile posiada czwarte pod względem wielkości lotnisko cargo w Ameryce Południowej, które położone jest w stolicy Santiago de Chile.
5) Chile jest jednym z niewielu krajów, który nie ma granic z państwami sąsiadującymi.

.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }