Okapi (Okapia johnstoni) to gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny żyrafowatych, jedyny oprócz żyrafy. Mimo że na pierwszy rzut oka może przypominać zebry z powodu swoich pręgowanych nóg, jest w rzeczywistości najbliższym żyjącym krewnym żyrafy.
Okapi – ciekawostki i informacje
- Wygląd: Okapi ma ciemnobrązowe lub czerwonobrązowe ciało, z białymi, pręgowanymi nogami, które przypominają zebry. Ma długie, niebieskoszare języki, które używa do zrywania liści i gałęzi z drzew. Okapi dorastają do około 1,5 metra wysokości i 2,5 metra długości.
- Dieta: Okapi są roślinożerne, żywią się liśćmi, pędami, owocami, trawą i grzybami. Ich długie, chwytnie języki pozwalają im dosięgnąć do wysoko zawieszonych gałęzi.
- Zachowanie: Okapi są zwierzętami raczej samotnymi, z wyjątkiem matki i jej młodego. Są to zwierzęta bardzo płochliwe i trudne do dostrzeżenia w ich naturalnym siedlisku. Są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i nocy.
- Rozmnażanie: Samice rodzą jedno młode po około 440-450 dniach ciąży. Młode okapi zaczynają próbować jeść liście i trawę już po kilku tygodniach od urodzenia, ale są karmione mlekiem przez matkę do około 6 miesiąca życia.
- Rozmieszczenie i siedlisko: Okapi żyją w deszczowych lasach w środkowej Afryce, głównie w Demokratycznej Republice Konga. Preferują gęste, wilgotne lasy z dostępem do rzek i strumieni.
- Zagrożenia: Okapi jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Główne zagrożenia dla okapi to utrata siedlisk z powodu wylesiania, kłusownictwo oraz konflikty zbrojne w regionach, w których żyją.
- Ciekawostki: Okapi zostało odkryte przez naukę dopiero na początku XX wieku, co jest późno jak na duże ssaki. Mimo że jest blisko spokrewnione z żyrafą, nie ma długiej szyi, która jest charakterystyczna dla żyrafy. Zamiast tego ma długie, chwytnie języki, podobne do tych u żyraf.