Kolorowanki Płazy

Płazy (Amphibia) to gromada zmiennocieplnych kręgowców, obejmująca takie grupy jak żaby, ropuchy, salamandry i traszki. Są jedną z najstarszych grup kręgowców lądowych, z pierwszymi płazami pojawiającymi się w okresie dewonu, około 370 milionów lat temu.

Płazy – ciekawostki i informacje

  1. Charakterystyka: Płazy są zmiennocieplne, co oznacza, że ich temperatura ciała zależy od otoczenia. Mają gładką, wilgotną skórę, która jest zdolna do wymiany gazów z otoczeniem, umożliwiając im oddychanie poprzez skórę. Niektóre płazy mają jednak płuc, które służą do oddychania powietrza.
  2. Cykl życiowy: Płazy są znane ze swojego unikalnego cyklu życiowego. Większość płazów przechodzi przez proces metamorfozy, zaczynając od fazy larwalnej (takiej jak kijanka) żyjącej w środowisku wodnym, do dorosłego zwierzęcia, które może żyć na lądzie.
  3. Rozmieszczenie i siedlisko: Płazy są rozpowszechnione na całym świecie, z wyjątkiem najbardziej ekstremalnych klimatów, takich jak Antarktyda. Można je znaleźć w różnych siedliskach, od lasów tropikalnych po góry, pustynie i Arktykę.
  4. Dieta: Większość płazów jest mięsożerna, żywiąc się dietą składającą się głównie z bezkręgowców, takich jak owady i ślimaki. Niektóre większe gatunki płazów mogą zjadać małe gryzonie, ptaki i nawet inne płazy.
  5. Zagrożenia: Płazy są jedną z grup zwierząt, które najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych, utraty siedlisk, chorób, zanieczyszczenia i inwazyjnych gatunków. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), płazy są grupą kręgowców z największą liczbą gatunków zagrożonych wyginięciem.

Płazy odgrywają kluczową rolę w ekosystemach na całym świecie, służąc jako drapieżnicy dla wielu gatunków bezkręgowców, a także jako pokarm dla wielu gatunków ptaków, ssaków i reptiliów. Są również ważne dla ludzi, jako źródło badań naukowych i wskaźników zdrowia środowiska.

.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }