Kolorowanki Palmy Wielkanocne

Palmy Wielkanocne to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Ludzie robią takie palmy z wierzby, suszonych lub sztucznych kwiatów, suszonych wysokich traw i trzcin oraz innych pięknych ozdób takie jak kolorowe kokardy które najczęściej wiązane są u podstawy. W Niedzielę Palmową zanosimy je do kościoła gdzie ksiądz w tą uroczystość je święci.

 

Powitanie Jezusa – palma wielkanocna

kolorowanka palma wielkanocna i jezus powitanie
Zwyczaj tworzenia palm wielkanocnych wywodzi się z tradycji gdzie mieszkańcy rzucając pod nogi listka palmy witali Jezusa który pojawił się w ich miejscowości. Tez...

Stroik wielkanocny

stroik wielkanocny kolorowanka do drukowania
Wielkanoc to okres, w którym w sklepach i w kwiaciarniach roi się od przeróżnych, ozdobnych stroików. Jeden z nich widzisz na obrazku. Pokoloruj go...

Palma na Wielkanoc

palma na wielkanoc kolorowanka do drukowania
Wielkanoc jest świętem, w którym tradycją jest wizyta w kościele z palmami. Palmy mogą mieć przeróżne rozmiary i kolory. Na pewno byłeś kiedyś w...

Koszyczek i palma na Wielkanoc

koszyczek i palma na wielkanoc kolorowanka do drukowania
Jakie jest Twoje ulubione święto w roku? A może to Wielkanoc? Czy poznajesz przedmioty które widzisz na obrazku? Pokoloruj pięknie swoimi kredkami palmę i...

Rodzina idzie z palmami do kościoła

Rodzina idzie z palmami do kościoła obrazek do drukowania
Czy u Ciebie też tak wygląda niedziela palmowa gdy idziecie do kościoła z palmami? Tylko rodzice mają palmy czy ty również masz jakąś swoją...

Mała i duża palma wielkanocna

Mała i duża palma wielkanocna obrazek do drukowania
A ty z jaką palmą pójdziesz w tym roku do kościoła? Chcesz mieć dużą palmę czy małą, jak te na obrazku? A może chcesz...

KATEGORIE

Bazie jako palma wielkanocna

Bazie jako palma wielkanocna obrazek do drukowania
Tak na prawdę to jest tylko i wyłącznie nasz wybór co będziemy uważać za palmę wielkanocną. Większość ludzi robi palmy oplatając kijek w piękne...

Prosta palma na Wielkanoc

prosta palma na wielkanoc obrazek do drukowania
Tym razem będziemy musieli pokolorować palę ale jak widzisz na obrazku jest ona bardzo skromna. Zdecydowanie różni się od innych, ponieważ inne palmy mają...

Palmy Wielkanocne

palmy wielkanocne obrazek do drukowania
Na dzisiejszym obrazku mamy do pokolorowania aż trzy palmy Wielkanocne, które zabierzemy do kościoła na święcenie. Pomalowanie trzech palm nie będzie łatwe, ponieważ posiadają...

Palma wielkanocna

palma wielkanocna obrazek do drukowania
Palmy wielkanocne możemy kupić gotowe w sklepach lub wykonać je sami w domu między innymi z bazi,kwiatów oraz innych dodatków, które bez problemu zerwiemy...

Informacje

  1. Początek tradycji: Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, rozkładając przed Nim gałązki palmowe. Ten akt był symbolem szacunku i czci.
  2. Symbolika: Gałązki palmowe są symbolem zwycięstwa i triumfu. W kontekście chrześcijańskim symbolizują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i grzechem.
  3. Palmy w Polsce: W Polsce, z racji klimatu, trudno o prawdziwe palmy. Dlatego tradycja zastąpiła je gałązkami, najczęściej z wierzby, które są dekorowane kwiatami, trawami, wstążkami i innymi dodatkami, tworząc kolorowe i efektowne kompozycje.
  4. Różnorodność: W różnych regionach Polski palmy wielkanocne różnią się wyglądem, wielkością i techniką wykonania. W niektórych miejscach tworzy się prawdziwe, kilkumetrowe dzieła sztuki.
  5. Konkursy: W wielu miejscach w Polsce organizowane są konkursy na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. Szczególnie znane są takie konkursy w Lipnicy Murowanej.
  6. Błogosławieństwo: Palmy są tradycyjnie błogosławione podczas mszy w Niedzielę Palmową. Po błogosławieństwie wierni zabierają je do domów i przechowują, często do następnego roku.
  7. Zachowanie przez cały rok: Wiele osób przechowuje błogosławione palmy w domach jako symbol ochrony i błogosławieństwa. Często umieszcza się je za obrazami świętych lub krzyżem.
  8. Zastosowanie w rolnictwie: W niektórych tradycjach gałązki z błogosławionych palm są używane do „ochrony” pól przed szkodnikami lub zapewnienia dobrej pogody.
  9. Ekologia: Współczesne ruchy ekologiczne zachęcają do tworzenia palm z surowców odnawialnych i dbania o to, by ich produkcja nie szkodziła środowisku.
  10. Globalna tradycja: Chociaż w Polsce palmy robi się z wierzby, w innych krajach chrześcijańskiego świata używa się do tego celu różnych roślin, zależnie od lokalnego klimatu i dostępności surowców.

Ciekawostki

  1. Rekordowa długość: W Polsce, zwłaszcza w miejscowości Lipnica Murowana, organizowane są konkursy na najwyższą palmę wielkanocną. Rekordowe egzemplarze osiągają nawet kilkanaście metrów wysokości.
  2. Zastępstwo dla palm: W Polsce tradycyjne „palmy” wykonuje się z gałązek wierzby, traw, suszonych kwiatów i wstążek z powodu braku dostępu do prawdziwych palm w klimacie umiarkowanym.
  3. Palma jako talizman: W wielu polskich domach zachowane przez cały rok palmy wielkanocne pełnią funkcję talizmanów, mających chronić dom i jego mieszkańców przed złem.
  4. Zastosowanie w gospodarstwie: W niektórych regionach Polski wierzono, że wrzucenie kawałka błogosławionej palmy do studni może zapewnić czystą wodę, a umieszczenie jej w polu – uchronić uprawy przed szkodnikami.
  5. Dary dla zmarłych: W niektórych miejscach istnieje zwyczaj składania fragmentów błogosławionych palm na grobach bliskich jako symbol pamięci i nadziei na zmartwychwstanie.
  6. Ogień z palm: Błogosławione palmy z poprzedniego roku często są używane do rozpalenia ognia w czasie święcenia ognia w Wielką Sobotę.
  7. Odmienne tradycje: W niektórych krajach, takich jak Hiszpania czy Włochy, podczas Niedzieli Palmowej używa się prawdziwych gałązek palmowych, które nie są tak ozdobne jak polskie, ale mają swoją własną, unikalną tradycję.
  8. Palmowe zwierzęta: W niektórych regionach Polski istnieje tradycja tworzenia figur zwierząt, głównie kogutów, z traw i gałązek, które stają się częścią palm wielkanocnych.
  9. Symbolika kolorów: Wstążki używane do dekoracji palm często mają specyficzną symbolikę. Na przykład czerwień może symbolizować krew Chrystusa, a zielony – nadzieję i odnowę.
  10. Palmy w sztuce: Palmy wielkanocne są często przedstawiane w polskiej sztuce ludowej, w tym w malowidłach, rzeźbach i haftach, podkreślając ich ważną rolę w kulturze i tradycji.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }