Kolorowanki Dzięcioł

Będą w lesie już pewnie nie raz wróciliście uwagę na odgłos który dobiega z góry drzew i brzmi jak takie stukanie o drzewo jakimś metalowym narzędziem. To właśnie dzięcioł wydaje taki dźwięk jak stuka w drzewo aby wykuć w drzewie sobie dziuplę w której później najczęściej zamieszkuje lub stuka w korę drzewa aby wydobyć robaczki, które w niej się znajdują i potem je zjeść.

Ptaszek na gałęzi

dzięcioł na gałęzi kolorowanka online
Dzięcioł cały dzień dzisiaj wykuwał swoją dziuplę na jednym z dużych drzew. Bardzo się zmęczył tą pracą, dlatego też teraz odpoczywa na drzewie. Twoim...

Ptasia dziupla na drzewie

ptasia dziupla na drzewie kolorowanka online
Ptaki najczęściej zamieszkują w dziuplach, które znajdują się na drzewach. Tym razem jak widzimy na obrazku dzięcioł powiększa swoją dziuplę aby zmieściła się do...

Duży dzięcioł

duży dzięcioł kolorowanka do drukowania
Chwyć za kredki i pokoloruj dzięcioła z obrazka. Na pewno takiego widziałeś i zapewne zrobił na Tobie wrażenie, są to bowiem niewielkie ale bardzo...

Dzięcioł na gałęzi drzewa

dzięcioł na gałęzi drzewa kolorowanka do drukowania
Na obrazku widzisz dzięcioła odpoczywającego na gałęzi. Być może szykuje się do zdobycia pożywienia i zbiera siły na lot a może obserwuje i zastanawia...

Dzięcioł we wzorki

dzięcioł we wzorki kolorowanka do drukowania
Czy widziałeś kiedyś dzięcioła? Są to wielobarwne i wyjątkowe ptaki z niezwykłą umiejętnością. Umieją bowiem robić sobie własne dziuple w drzewach, w których później...

Dzięcioł zielony

dzięcioł zielony kolorowanka do drukowania
Chwyć za kredki i pokoloruj obrazek na którym widzisz dzięcioła zielonego. Jest to jeden z gatunków dzięcioła. Tworzą one sobie samodzielnie dziuplę za pomocą...

KATEGORIE

Dzięcioł robi sobie dziuplę

dzięcioł robi sobie dziuplę kolorowanka do drukowania
Spójrz tylko na obrazek. Czy poznajesz tego ptaka i wiesz co robi? To dzięcioł, który słynie z tego, że stukaniem w korę drzewa tworzy...

Czarny dzięcioł

czarny dzięcioł kolorowanka do drukowania
Dzięcioł, którego widzisz na obrazku to dzięcioł czarny. Jeden z podgatunków dzięcioła, których może być bardzo wiele i które mogą się od siebie znacznie...

Dzięcioł Dominik z bajki

dzięcioł dominik z bajki kolorowanka do drukowania
Czy poznajesz postać którą widzisz na obrazku? To dzięcioł Dominik z bajki. Dzięcioły to szczególne ptaki - bardzo kolorowe i wyjątkowe. Znane są z...

Dzięcioł stuka w drzewo

dzięcioł obrazek do drukowania
W korze drzewa znajduje się bardzo wiele robaków, które dzięcioły po prostu uwielbiają a wręcz kochają, ponieważ są one najlepszym ich przysmakiem. Bardzo często...

Dzięcioł rysunek

dzięcioł rysunek do drukowania
Dużo z Was na pewno zastanawia się czemu dzięcioł stuka w drzewa. Często można usłyszeć jego stukanie podczas długich spacerów w lesie jak jest...

Dzięcioł na drzewie

dzięcioł obrazek do drukowania
Bardzo często podczas spaceru w lesie słyszymy taki dźwięk jakby ktoś stukał w drzewo młotkiem. Takie dźwięki wydaje dzięcioł, który stuka w drzewo i...

Informacje

  1. Klasyfikacja: Dzięcioły to ptaki z rodziny dzięciołowatych (Picidae). W tej rodzinie znajduje się ponad 200 gatunków, które różnią się wielkością, kolorem i zachowaniami.
  2. Występowanie: Dzięcioły zamieszkują niemal wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy, większości Australii i niektórych wysp oceanicznych.
  3. Adaptacje: Dzięki mocnemu, stożkowatemu dziobowi i długiemu językowi zakończonemu lepkim końcem, dzięcioły są przystosowane do wydobywania owadów z drzew.
  4. Bębnienie: Typowym zachowaniem dla dzięcioła jest bębnienie – szybkie uderzanie dziobem w drzewo. Służy to zarówno do poszukiwania pokarmu, jak i komunikacji.
  5. Gniazda: Dzięcioły wykuwają w drzewach jamki, które służą im jako gniazda. Wewnętrzne ściany jamki są gładkie, co utrudnia drapieżnikom dostęp do wnętrza.
  6. Dieta: Głównym pokarmem dzięciołów są owady drzewne, ale niektóre gatunki jedzą również owoce i nasiona.
  7. Mocne nogi: Mają mocne nogi z czterema palcami (dwa skierowane do przodu i dwa do tyłu), co pomaga im w trzymaniu się pionowych powierzchni drzewa.
  8. Amortyzacja: Podczas bębnienia mózg dzięcioła jest chroniony przed urazami dzięki specjalnej budowie czaszki oraz mechanizmom amortyzującym wewnętrzne uderzenia.
  9. Komunikacja: Oprócz bębnienia dzięcioły używają różnorodnych dźwięków do komunikacji z innymi ptakami, w tym gwizdów, krzyków i trzepotania skrzydeł.
  10. Rozmnażanie: Dzięcioły zazwyczaj składają od 2 do 5 jaj w jednym lęgu, a oba rodzice uczestniczą w ich inkubacji oraz karmieniu piskląt.

Ciekawostki

  1. Mózgowy amortyzator: Podczas bębnienia głowa dzięcioła porusza się z ogromną prędkością, co powinno powodować urazy mózgu. Jednak dzięki specjalnej budowie czaszki i pewnym substancjom amortyzującym, mózg ptaka jest chroniony przed wstrząsami.
  2. Długi język: Język niektórych gatunków dzięciołów może być dłuższy niż ich ciało. Służy to do wyławiania owadów z głębokich szczelin w drzewach.
  3. Widzenie: Dzięcioły mają trzy powieki, które chronią ich oczy podczas bębnienia.
  4. Czujniki w dziobie: Niektóre badania sugerują, że dzięcioły mogą wyczuwać ruchy larw owadów pod korą drzewa dzięki czujnikom wibracyjnym w ich dziobach.
  5. Ewolucyjna adaptacja: Z badań wynika, że dzięcioły ewoluowały z ptaków przypominających dzisiejsze wróble i sikory.
  6. Zimowanie: W przeciwieństwie do wielu ptaków, większość dzięciołów nie migruje na zimę. Zamiast tego zostają w swoim siedlisku, gdzie znajdują schronienie w dziuplach.
  7. Czerwone pióra: U wielu gatunków dzięciołów czerwone pióra na głowie służą do identyfikacji płci lub oznaczenia terytorium.
  8. Bębnienie jako komunikacja: Oprócz poszukiwania pokarmu, bębnienie służy dzięciołom również do oznaczania terytorium i przyciągania partnera. Każdy gatunek ma swój charakterystyczny rytm bębnienia.
  9. Zwyczaje jedzeniowe: Choć głównym pożywieniem dzięcioła są owady, niektóre gatunki, takie jak dzięcioł zielony, spożywają owoce i jagody.
  10. Przystosowanie do spania: Dzięcioły mają specjalnie przystosowane ogony, które pomagają im utrzymać równowagę podczas snu na pionowych powierzchniach drzewa.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }