Maszyny budowane tutaj znajdziemy. W szczególności bedą to różnego rodzaju kolorowanki z koparkami w roli głównej. Oprócz tego z boku znajdziemy spis z innymi maszynami które przydadzą się na budowie.
Kolorowanki Koparki
Chociaż koparki postrzegane są jako stosunkowo nowoczesny wynalazek. Każdy etap ich rozwoju był napędzany przez boom w przemyśle i budownictwie, wymagający coraz bardziej złożonych, zmechanizowanych rozwiązań. Na początku XIX wieku, nawet ciężkie prace budowlane były nadal wykonywane przez duże zespoły robotników używających prostych narzędzi ręcznych. Rewolucja przemysłowa ogarniająca cały świat wymagała dużych ilości surowców i środków do ich przenoszenia na duże odległości. Zespoły mężczyzn z podstawowymi narzędziami po prostu nie były w stanie sprostać temu wyzwaniu, ale postęp w produkcji i technologii wkrótce to zmienił.
Kiedy wynaleziono koparkę?
W latach 30. XIX wieku w Ameryce kwitła budowa kolei, której celem było zapewnienie sieci szybkich, bezpośrednich połączeń między centrami handlu i przemysłu. Liczyła się szybkość, a firmy inżynieryjne otrzymywały premie za szybkie ukończenie prac. Zainspirowany tym faktem 22-letni wynalazca z Pelham w stanie Massachusetts opracował rozwiązanie. Znany jako „dziadek koparki hydraulicznej”, William Otis, wraz z inżynierem Charlesem Frenchem, wynaleźli pierwszą łopatę parową. Stworzona dla firmy inżynierskiej Carmichael and Fairbanks na potrzeby kontraktu na budowę kolei Boston and Albany, była rewolucyjna. My dla Was mamy kolorowanki z koparkami dla dzieci.
Popularne kooparki – wybierz kolorowanki
Posiadając wiele cech współczesnych koparek, łopata Otis Power Shovel była pierwszym przykładem samojezdnego sprzętu do robót ziemnych. Ponieważ silniki spalinowe nie zostały jeszcze wynalezione, maszyna była napędzana po szynach przez kocioł i silnik parowy. Na wahadłowym wysięgniku przymocowanym do stałego masztu znajdowało się ramię łyżki i zębate wiadro mieszczące około 0,76 metra sześciennego ziemi. Łyżka była podnoszona i opuszczana za pomocą dwubębnowego wciągnika łańcuchowego, uruchamianego przez człowieka znajdującego się na ziemi. Wysięgnik był przesuwany z boku na bok przez dwóch innych robotników za pomocą ciężkich lin. W 1839 roku William opatentował koparkę z żurawiem napędzaną parą, udoskonalając swój projekt. Ze względu na koszty, musiało upłynąć trochę czasu, zanim stała się ona popularna, ponieważ siła robocza imigrantów była wciąż tak tania. Ostatecznie jego projekty były wykorzystywane przy tak dużych przedsięwzięciach, jak budowa Kanału Panamskiego. Niestety William zmarł na tyfus plamisty w wieku zaledwie 26 lat i nigdy nie doczekał się ogromnego wkładu, jaki wniósł w przemysł budowlany.
Pierwsze koparki w kolorowankach dla dzieci ?
Natomiast pierwsza koparka hydrauliczna pojawiła się dopiero w 1882 roku, zbudowana przez Si r W. G. Armstrong & Company w Anglii. Zdano sobie sprawę, że siła hydrauliczna jest o wiele bardziej wydajnym źródłem mocy do kopania i zastosowano ją w przełomowej konstrukcji. Użyta przy budowie doków w Hull, koparka wykorzystywała wodę zamiast nowoczesnego płynu hydraulicznego. Chociaż wielu kwestionuje jej status jako prawdziwej koparki hydraulicznej, oryginalna definicja hydrauliki jako „obsługiwanej przez wodę” jest nadal aktualna. My zapraszamy Was do wyboru nowoczesnych i historycznych koloroanek z koparkami na naszej stronie drukowanka.pl.
Jakie kolorowanki są najczęściej wybierane wśród chłopców ?
W 1897 roku Kilgore Machine Company z Ameryki wyprodukowała pierwszą całkowicie hydrauliczną koparkę. Zastosowano w niej cztery cylindry parowe bezpośredniego działania, całkowicie rezygnując z lin i łańcuchów. Zbudowana prawie w całości ze stali, była o wiele bardziej wytrzymała i odporna na zużycie niż poprzednie konstrukcje. Zastosowanie cylindrów hydraulicznych oznaczało, że każda czynność wykonywana przez koparkę była amortyzowana, co zmniejszało zużycie samej maszyny. Jej prosta konstrukcja ograniczała liczbę części roboczych, co ułatwiało konserwację i zmniejszało prawdopodobieństwo awarii. Takie też maszyny są popularne i chętnie kolorowane przez chłopców w kolorowankach. Podobnie jak nowoczesne koparki, mogła być obsługiwana przez jednego pracownika, którego ruchy elementów sterujących były natychmiast odwzorowywane przez samą maszynę. Łyżka mogła być wysypywana za pomocą pedału nożnego, bez konieczności angażowania drugiego operatora.
Po drugiej wojnie światowej świat przeżył okres odbudowy przemysłu i gospodarki. Zawarto nowe umowy handlowe i trzeba było naprawić szkody wyrządzone przez lata konfliktów. W 1948 roku, dwaj włoscy bracia, Mario i Carlo Bruneri, zaprojektowali prototyp pierwszej masowo produkowanej koparki hydraulicznej. Patent na ten projekt został przyznany w 1951 roku, ale nie odniósł on większego sukcesu. Jednak producenci z innych krajów przewidzieli jej szerokie zastosowanie.