Kolorowanki Afryka

Afryka to kontynent o niezwykłej różnorodności i bogatej historii. 

Nosorożec przy wodopoju

kolorowanko nosorożec przy wodopoju
Nosorożec przy wodopoju to częsty widok, to idealne miejsce dla niego, nie dość, że może się napoić to może później wskoczyć do wody, aby...

Zwierzęta afrykańskie za płotem

kolorowanka zwierzęta afrykańskie za płotem
Często chore zwierzątka są zabierane do zoo, aby mogły przeżyć. Ludzie o nie odpowiednio dbają, dają jedzenie, schronienie oraz pozwalają na normalne funkcjonowanie. Zobacz,...

Zwierzę bongo koło bambusów

kolorowanka zwierzę bongo koło bambusów
Bongo to typowe zwierzę żyjące w Afryce. Widzisz go na obrazku. Właśnie odpoczywa koło wodopoju w cieniu rzucanym przez bambusy. Pomaluj obrazek i domaluj...

Słoń Afrykański w mozaiczne wzorki

kolorowanka słoń afrykański w mozaiczne wzorki do druku
Słonie w Afryce są dla ludzi ty samym co dla nas koń czy pies. Żyją razem z ludźmi i im pomagają. Dlatego też, często...

Mapa Afrykańskich miast

kolorowanka mapa afrykańskich państw do druku dla dzieci
W Afryce znajduje się 54 państwa. Umiesz je wszystkie wymienić? Jak nie, to podczas malowania możesz się ich nauczyć.

Kobieta z Afryki z kolczykami

kolorowanka kobieta z afryki z kolczykami
Kobieta z Afryki z kolczykami to codzienny widok. Kolczyki jak i pozostała biżuteria mają wiele znaczeń, na przykład czy jest z bogatej rodziny albo...

KATEGORIE

kolorowanka interesujące maski afrykańskie do druku szablon

Interesujące maski

Maski w kulturze afrykańskiej są bardzo ważne i każda oznacza co innego. Możesz je pomalować na odcienie brązowe bądź...
kolorowanka flaga afryki południowej do druku

Flaga Afryki Południowej

Na południu Afryki znajduje się państwo RPA, czyli Republiki Południowej Afryki. Ich flaga jest integralna jak każda inna, jej...
kolorowanka dziwne maski kultury ludowej z afryki

Dziwne maski kultury ludowej

W Afryce ludzie wierzą w różnych Bogów oraz w przyrodę. Często, aby uczcić jakiegoś Boga ubierają specjalne maski. Pokoloruj...
kolorowanka dziki leśny wodospad do druku

Dziki leśny wodospad

W Afryce spotkać można nie tylko cudowne zwierzęta, ale również piękne widoki. Między innymi wodospad, który uwieczniony jest w...
kolorowanka dwa lwy na safari do druku

Dwa lwy na safari

Można wybrać się po safari w celu oglądania cudownych zwierząt w środowisku naturalnym. Tym razem wycieczka mija trzy bawiące...
kolorowanka ciekawe zwierzęta z safari do druku

Ciekawe zwierzęta z safari

W Afryce mieszka dużo ciekawych zwierząt, które my możemy spotkać tylko na wycieczce albo w zoo. Pomaluj obrazek i...
kolorowanka afrykański polityk Nelson Mandela do druku

Afrykański polityk

W Afryce jest wiele państw, a każde z nich ma swojego prezydenta lub króla. Ten polityk jest bardzo ładnie...
kolorowanka afrykańska kobieta z miską

Afrykańska kobieta z miską

Afrykańskie kobiety mają inny styl życia co my w Europie czy Ameryce. Co nie oznacza, że nie dotyczy to...
kolorowanka afrykańska głowa z dredami do druku

Afrykańska głowa z dredami

Afrykańska głowa z dredami to specjalna rytualna maska. Każda część ma jakieś znaczenie. Lecz twoim zadaniem będzie pomalowanie jej...

informacje 

 1. Lokalizacja: Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem na świecie (zaraz po Azji) i zajmuje około 30,2 mln km². Położona jest między Oceanem Atlantyckim na zachodzie a Oceanem Indyjskim na wschodzie.
 2. Populacja: Afryka jest domem dla ponad miliarda ludzi, reprezentujących ogromną różnorodność etniczną, kulturową i językową.
 3. Państwa: Na kontynencie afrykańskim znajduje się 54 uznane państwa suwerenne.
 4. Różnorodność językowa: W Afryce mówi się w ponad 2000 różnych językach, co czyni ją jednym z najbardziej różnorodnych językowo regionów na świecie.
 5. Geografia: Afryka oferuje różnorodność geograficzną – od pustyni Sahara na północy, przez lasy równikowe w basenie Kongo, po górzyste tereny w regionie Wielkich Jezior i Przylądku Dobrej Nadziei na południu.
 6. Przełom Nilu i Kongo: Rzeka Nil jest najdłuższą rzeką na świecie, podczas gdy Kongo ma drugą pod względem wielkości powierzchni dorzecza.
 7. Bogactwo naturalne: Afryka jest bogata w surowce mineralne, takie jak diamenty, złoto, platyna, miedź, ropa naftowa i wiele innych. Niemniej jednak wiele krajów afrykańskich boryka się z problemem „klątwy surowców”, kiedy bogactwo naturalne nie przekłada się na rozwój społeczno-gospodarczy.
 8. Fauna: Afryka jest domem dla wielu charakterystycznych gatunków dzikiej fauny, takich jak lwy, słonie, żyrafy czy nosorożce. Wielu z nich można podziwiać w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.
 9. Historia: Afryka jest uważana za miejsce pochodzenia ludzkości. Odkrycia archeologiczne w Dolinie Omo w Etiopii i w Olduvai Gorge w Tanzanii dostarczają dowodów na obecność hominidów sprzed milionów lat.
 10. Kultura: Kontynent afrykański ma bogatą tradycję muzyczną, taneczną i artystyczną, która miała wpływ na kultury na całym świecie, szczególnie w dziedzinie muzyki pop, jazzu i rocka.
 11. Problemy społeczno-gospodarcze: Mimo bogactwa kulturowego i naturalnego wiele krajów afrykańskich boryka się z problemami takimi jak ubóstwo, konflikty, choroby i kwestie edukacji.

ciekawostki

 1. Kolebka ludzkości: Naukowcy uważają, że Afryka jest miejscem pochodzenia Homo sapiens. Szczątki najstarszego znanego przedstawiciela naszego gatunku, sprzed około 200 000 lat, zostały odkryte w Etiopii.
 2. Najdłuższa rzeka: Rzeka Nil, uważana za najdłuższą rzekę na świecie, przepływa przez 11 krajów, zanim uchodzi do Morza Śródziemnego.
 3. Najgorętsze miejsce: Dolina Danakil w Etiopii jest jednym z najgorętszych i najniżej położonych miejsc na świecie. Temperatury często przekraczają 50°C.
 4. Języki: W Afryce mówi się w ponad 2000 językach, co czyni ją najbardziej różnorodnym językowo kontynentem na świecie.
 5. Największy pustynny obszar: Sahara to największa gorąca pustynia na świecie, zajmująca powierzchnię zbliżoną do powierzchni Stanów Zjednoczonych.
 6. Dzikie zwierzęta: Afryka jest jedynym miejscem na świecie, gdzie na wolności żyją wielkie koty, takie jak lwy, lamparty i gepardy.
 7. Victoria Falls: Wodospady Wiktorii na granicy Zambii i Zimbabwe są uważane za największą kaskadę wodną na świecie pod względem łącznej szerokości i wysokości.
 8. Wyspa Madagaskar: To czwarta co do wielkości wyspa na świecie i jest domem dla wielu gatunków, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi, takich jak lemurowie.
 9. Wysokie góry: Mimo że Kilimandżaro w Tanzanii jest najwyższą górą w Afryce, kontynent ten ma również inne imponujące masywy górskie, takie jak Atlas, Drakensberg czy Simien.
 10. Najstarsza uniwersytet: Uniwersytet al-Karaouine w Fezie w Maroku, założony w 859 roku, jest uznawany przez Rekordy Guinnessa za najstarszy ciągle działający uniwersytet na świecie.
 11. Miejsca UNESCO: Afryka jest domem dla wielu miejsc dziedzictwa światowego UNESCO, w tym starożytnych piramid w Egipcie, historycznych kościołów w Lalibeli w Etiopii czy miasta Timbuktu w Mali.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }