Kolorowanki Luty

Luty to drugi miesiąc roku w kalendarzu gregoriańskim, liczący 28 dni w latach nieprzestępnych i 29 dni w latach przestępnych.

Luty – ciekawostki i informacje

  1. Pochodzenie nazwy: Nazwa „luty” pochodzi od łacińskiego słowa „februarius”, które odnosi się do starożytnego rzymskiego święta oczyszczenia zwane „Februa”.
  2. Święta i obchody: Luty to miesiąc wielu świąt i obchodów na całym świecie. Wielu ludzi zna luty przede wszystkim z powodu Walentynki (14 lutego), popularnego święta miłości. W Polsce, luty to czas karnawału, który kończy się Środą Popielcową. W USA, luty to Miesiąc Historii Afroamerykanów.
  3. Zodiak: Znaki zodiaku dla osób urodzonych w lutym to Wodnik (do 18 lutego) i Ryby (od 19 lutego).
  4. Ciekawostki: Luty jest jedynym miesiącem, który może minąć bez pełni księżyca. Zjawisko to występuje raz na kilka lat, i jest możliwe ze względu na to, że luty jest krótszy niż cykl księżycowy.
  5. Rok przestępny: Co cztery lata, w roku przestępnym, luty ma dodatkowy, 29-ty dzień. To jest skorelowane z cyklem obiegu Ziemi wokół Słońca, który trwa nie 365, ale około 365.25 dni. Dzięki dodaniu jednego dnia co cztery lata, kalendarz jest w stanie „nadgonić” te dodatkowe ćwiartki dnia.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }