Poznamy tutaj wiele dyscyplin sportowych w lekkoatletyce. Zobaczymy kolorowanki z zawodnikami którzy występują na Mistrzostwach Świata czy też Europy. Poznamy Igrzyska Olimpijskie i zawodników tych dyscyplin. Koloruj online lub od razu drukuj ze strony obrazki na drukowanka.pl.
Kolorowanki Lekkoatletyka - Igrzyska Olimpijskie
Pierwsze igrzyska olimpijskie w starożytnej Grecji odbyły się co najmniej w VIII lub IX wieku p.n.e. Choć w programie znalazły się takie dyscypliny jak boks i jeździectwo, większość zawodów stanowiły te, które dziś zaliczane są do lekkoatletyki. Należały do nich biegi, skoki, rzut dyskiem i oszczepem. Te cztery dyscypliny, plus zapasy.
Bieganie i inne zawody lekkoatletyczne od dawna były częścią wielu kultur, ale w XIX wieku takie aktywności stawały się coraz bardziej popularne, szczególnie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Szkolne programy nauczania obejmowały lekkoatletykę, a w 1896 roku w Atenach w Grecji odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody obejmowały biegi na 100 metrów, 400 metrów, 800 metrów, 1500 metrów, 110-metrowe biegi przez płotki, skok o tyczce, rzut dyskiem, rzut kulą, oszczep, skok w dal, trójskok i skok wzwyż. Brało w nich udział 14 państw z całego świata chodź to bardzo mało w porównaniu z obecnymi Igrzyskami jednak było to wyjątkowe wydarzenie na całym świecie .
Po Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku na całym świecie nastąpił wzrost popularności lekkoatletyki, a raczej odrodzenie konkurencji lekkoatletycznych. Narodowe federacje lekkoatletyczne z 17 krajów zebrały się, aby utworzyć międzynarodowy organ zarządzający i w 1912 roku narodziła się Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkoatletyczna czyli International Amateur Athletic Federation. Przez wiele lat szczytem sportowej rywalizacji były letnie igrzyska olimpijskie. Jednak w latach 70. zaczęto organizować więcej mistrzostw świata w różnych dyscyplinach, co pomogło utrzymać zainteresowanie lekkoatletyką każdego roku.
Ciekawostki
-
Starożytne Igrzyska Olimpijskie
- Starożytne Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Olimpii w starożytnej Grecji od 776 r. p.n.e. aż do 393 r. n.e., kiedy to zostały zakazane z powodów religijnych przez cesarza Teodozjusza I.
-
Pierwsze nowożytne Igrzyska
- Nowożytne Igrzyska Olimpijskie wznowiły się w 1896 r. w Atenach. Zgromadziły one 241 sportowców z 14 krajów, którzy rywalizowali w 43 konkurencjach.
-
Dzieje ognia olimpijskiego
- Chociaż ceremonia zapalania ognia olimpijskiego wywodzi się ze starożytnych tradycji, praktyka przewożenia go przez sztafetę została wprowadzona dopiero podczas Berlińskich Igrzysk Olimpijskich w 1936 r.
-
Kobiety na Igrzyskach
- Kobiety uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy w 1900 r. w Paryżu, ale tylko w 5 konkurencjach: tenis, golf, żeglarstwo, hipika i krokiet.
-
Olympiada vs Igrzyska Olimpijskie
- Pojęcie „Olympiada” odnosi się do czterolecia pomiędzy Igrzyskami Olimpijskimi, a nie do samego wydarzenia sportowego.
-
Bojkoty Igrzysk
- W historii Igrzysk Olimpijskich zdarzały się bojkoty. Najbardziej znane to bojkot Igrzysk w Moskwie w 1980 r. przez wiele krajów zachodnich oraz odwetowy bojkot Igrzysk w Los Angeles w 1984 r. przez kraje bloku wschodniego.
-
Dyscypliny, które zniknęły
- W historii Igrzysk Olimpijskich pojawiło się wiele dyscyplin, które z czasem zniknęły z programu, takich jak m.in. tauko, polo czy sztuka olimpijska.
-
Nagrody za zwycięstwo
- W starożytnych Igrzyskach Olimpijskich zwycięzcy otrzymywali wianek z liści oliwnych. Dzisiaj laureaci otrzymują złote, srebrne lub brązowe medale.
-
Symbol pięciu kół olimpijskich
- Pięć kół olimpijskich reprezentuje pięć zamieszkanych kontynentów: Afrykę, Amerykę, Azję, Europę i Oceanię. Wszystkie kolory flagi olimpijskiej, włącznie z białym tłem, pojawiają się w flagach krajów uczestniczących w Igrzyskach.
- Najmłodszy i najstarszy olimpijczyk
- Najmłodszym medalistą olimpijskim był Dimitrios Loundras, który zdobył brąz w gimnastyce podczas Igrzysk w 1896 r. w wieku 10 lat. Natomiast najstarszym uczestnikiem był Oscar Swahn ze Szwecji, który rywalizował w strzelaniu na Igrzyskach w 1920 r. w wieku 72 lat.