Färgböcker av Benjamin Franklin

Benjamin Franklin był jednym z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych postaci w historii Stanów Zjednoczonych. Był naukowcem, wynalazcą, pisarzem, dyplomatą i jednym z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych.

En bildad man sitter på en Benjamin Franklin-stol

Färgbok av en bildad man som sitter i en fåtölj - Benjamin Franklin
Benjamin Franklin var en bildad man, han hade många viktiga tankar i huvudet varje dag. Så han satte sig på en avskild plats för att tänka. Måla honom så vackert du kan....

Leende Benjamin

Färgbok med leende Benjamin som går att skriva ut
Benjamin är glad, förmodligen för att han uppfann blixtlåset. Han kanske blir ännu gladare när han ser hur vackert du har målat bilden.

En lärd man från Förenta staterna

Färgbok som kan skrivas ut av en lärd man från Förenta staterna
Benjamin Franklin är en framstående person som är känd över hela världen. Måla honom noggrant och notera att han har en peruk på huvudet och en gammaldags klädsel som de var...

Man med drake

Färgbok av en man med en drake som kan skrivas ut
Numera används draken för skojs skull, men Benjamion Franklin använde den en gång för att skapa den första åskledaren. Måla därför hans avbild noggrant, liksom kite....

En klok filosofs huvud

utskrivbar målarbok huvudet av den kloka filosofen
Benjamin Franklin är en framstående man som var engagerad inom flera områden, till exempel filosofi och vetenskap. Han uppfann åskledaren med hjälp av en drake och en nyckel.

Filosofen från Amerika

färgning filosofen från Amerika att skriva ut
Som filosof kunde Benjamin Franklin fyra främmande språk väl: latin, franska, spanska och italienska. Vilket språk kan du? Eller vilken vill du lära dig?

KATEGORIER

Färgbok att skriva ut Benjamin Franklin grundare av USA

Benjamin Franklin grundare av USA

Benjamin Franklin är känd som USA:s grundare eftersom han ville ha många goda förändringar för sina medborgare. Dessutom anses han vara en...
Färgblad Benjamin Franklin seriöst uttryck

Benjamin Franklin allvarligt uttryck

Benjamin Franklin är en seriös och respekterad man, han var en enastående människa, så måla hans avbild mycket noggrant.
färgbild Amerikansk politiker Benjamin Franklin

Amerikansk politiker Benjamin Franklin

Benjamin Franklin är en politiker som förknippas med draken. Han har en mycket intressant historia. När du målar bilden kan du läsa vad som...
målarbok American genius med glasögon som kan skrivas ut

Amerikanskt geni med glasögon

Benjamin Franklin är en amerikansk politiker, tryckare, forskare, filosof och en av USA:s grundare. Han är en man som hade bruna...

information 

 1. Data urodzenia i śmierci: Benjamin Franklin urodził się 17 stycznia 1706 roku w Bostonie w kolonii Massachusetts Bay, a zmarł 17 kwietnia 1790 roku w Filadelfii.
 2. Naukowiec i wynalazca: Franklin miał znaczący wkład w dziedzinie nauki i wynalazczości. Był znany ze swoich prac nad elektrycznością i teorią o przewodnictwie elektrycznym. Przeprowadził eksperymenty z piorunami i wprowadził pojęcia naładowania dodatniego i ujemnego.
 3. Piorunochron: Jeden z jego znanych wynalazków to piorunochron, który miał na celu ochronę budynków przed uderzeniami piorunów. To urządzenie miało duży wpływ na bezpieczeństwo budynków i ludzi.
 4. Gazetarstwo i pisarstwo: Franklin był również znanym pisarzem i dziennikarzem. Założył gazetę „The Pennsylvania Gazette” i jest autorem słynnego tekstu satyrycznego „Poor Richard’s Almanack”, który zawierał mądrości i porady dla życia.
 5. Podpisanie Deklaracji Niepodległości: Franklin był jednym z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku. Jego podpis znajduje się obok innych ważnych postaci historycznych.
 6. Misja dyplomatyczna we Francji: Franklin był jednym z pierwszych amerykańskich dyplomatów i pełnił funkcję ambasadora w Francji podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jego wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do zdobycia wsparcia Francji dla amerykańskiej rewolucji.
 7. Wpływ na konstytucję: Benjamin Franklin brał udział w pracach nad Konstytucją Stanów Zjednoczonych podczas Konwencji Konstytucyjnej w 1787 roku. Jego mądrość i doświadczenie odegrały ważną rolę w tworzeniu fundamentalnych zasad państwa.
 8. Interesowanie oświatą: Franklin był zaangażowany w rozwijanie edukacji i wiedzy w społeczeństwie. Założył pierwszą publiczną bibliotekę w Stanach Zjednoczonych oraz Uniwersytet Pensylwanii.
 9. Jest twarzą banknotu 100-dolarowego: Obecnie Benjamin Franklin zdobi banknot 100-dolarowy w Stanach Zjednoczonych.
 10. Znaczenie historyczne: Dzięki swojemu różnorodnemu i wszechstronnemu wkładowi w rozwój nauki, polityki, dyplomacji i kultury, Benjamin Franklin jest uważany za jednego z najważniejszych twórców narodu amerykańskiego i symbol amerykańskich ideałów.

trivia

 1. Kąpiel w kwasie moczowym: Franklin był ciekawski i eksperymentalny. Twierdzi się, że przeprowadził jedno z bardziej kontrowersyjnych eksperymentów, polegające na kąpieli w wannie z kwasem moczowym. Chciał dowiedzieć się, czy kwas ten jest w stanie wybielić skórę. Jednak z racji jego nietypowej natury i braku pewnych dowodów, to wydarzenie jest traktowane jako anegdota.
 2. Flygande ballong: Franklin był zafascynowany badaniami nad elektrycznością i był zaangażowany w eksperymenty z balonami. W 1783 roku wraz z wnukiem przeprowadził eksperyment z balonem napędzanym wodorem, który był jednym z pierwszych latających obiektów w historii.
 3. Brak formalnego wykształcenia: Choć Franklin był wyjątkowo utalentowanym uczonym i wynalazcą, to nie miał formalnego wykształcenia akademickiego. Jego edukacja była częściowo oparta na samokształceniu i naukach zdobywanych w praktyce.
 4. Udowodnienie prądów elektrycznych: W 1752 roku Franklin przeprowadził słynny eksperyment, w którym zawiesił klucz na łańcuchu na drzewie podczas burzy, aby udowodnić, że pioruny to rodzaj elektryczności atmosferycznej. Ten eksperyment odegrał ważną rolę w zrozumieniu natury elektryczności.
 5. Utworzenie pierwszej publicznej biblioteki: Franklin założył Library Company of Philadelphia w 1731 roku, która jest uważana za pierwszą publiczną bibliotekę w Stanach Zjednoczonych. Jego wkład w rozwijanie edukacji i dostępu do wiedzy jest nieoceniony.
 6. Wynalazki i patenty: Franklin miał wiele wynalazków na swoim koncie, takich jak odmierzacz czasu (zwany „Franklinovem”), bioreaktor, czy nawet nowoczesny okulary dwuogniskowy. Był również zaangażowany w prace nad lampą błyskową.
 7. Praca w gazetarstwie: Franklin był wydawcą i drukarzem. Założył gazetę „The Pennsylvania Gazette” i znany był ze swoich kontrowersyjnych i dowcipnych tekstów prasowych.
 8. Prawo na posiłek: Franklin zaproponował, żeby w Sali Kongresowej wprowadzono przerwy na posiłek podczas obrad. To doprowadziło do obecnie praktykowanego zwyczaju „lunchu” w amerykańskim Kongresie.
 9. Przyjaźń z Thomasem Jeffersonem: Benjamin Franklin był bliskim przyjacielem Thomasa Jeffersona, który również był jednym z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Ich korespondencja jest źródłem cennych informacji na temat tamtego okresu.
 10. Jako postać kulturowa: Benjamin Franklin stał się ikoną historyczną i kulturową. Jego wizerunek zdobi wiele pamiątek, a cytaty i anegdoty związane z nim są nadal popularne.