Kolorowanki Herkules

Herkules (gr. Herakles) to postać z mitologii greckiej, znany jako jeden z najsłynniejszych herosów i wojowników w mitologii. Jest synem Zeusa, króla bogów, oraz Alkmeny, śmiertelnej kobiety.

Szczęśliwy Herkules

Kolejny piękny dzień, wzeszło słońce i można się cieszyć! Herkules jest radosny, bo każdego dnia można znaleźć powód do uśmiechu, nawet jak na dworze...

Postacie bajki Herkules

Jest bardzo wielu ludzi na świecie i część z nich znamy dobrze, a innych nie. Jedni są bardzo znani – jak Herkules – a...

Herkules jeździ na Pegasusie

Jeździliście kiedyś na koniu? To nie lada wyzwanie, ale również świetna przygoda. Wyobraźcie sobie, że wasz koń poza chodzeniem i bieganiem może też latać!...

Dzielny Herkules łapie przestępcę

Udało się! Przestępca złapany! Herkulesowi znowu się udało zrobić coś dobrego. Tym razem dogonił uciekającego przestępcę i złapał go, żeby z nim porozmawiać, bo...

Herkules z ukochaną

Ach jak pięknie razem wyglądają, to Herkules i jego ukochana! Cieszą się swoim widokiem i obecnością, bo bardzo się kochają. Na pewno ucieszyły by...

Dzielny Herkules złapał smoka

Widzieliście kiedyś smoka? Ciężko go zobaczyć, a jeszcze trudniej złapać. Smoki są szybkie, latają i zioną ogniem, a mimo tego Herkulesowi udało się takiego...

KATEGORIE

Herkules gotowy do akcji z tarczą

Poznajecie tego przystojniaka? To Herkules, silny, młody i niezwyciężony heros, który trzyma w ręce narzędzie do obrony – to...

Napinający mięśnie Herkules

Widzicie tego silnego młodzieńca na obrazku? To Herkules! Jest uważany za herosa, który ma ogromną siłę. Dzięki swoim mięśniom...

Zły bohater bajki

Ojej, ale ten pan się zezłościł! Coś musiało go bardzo zdenerwować, bo ma niezadowolony wyraz twarzy i w ogóle...

informacje 

 1. Mityczne Dzieciństwo: Herkules urodził się jako syn Zeusa i Alkmeny, jednak jego narodziny były wynikiem oszustwa Zeusa, który zmylił czas i miejsce narodzin Herkulesa, aby ukryć przed swoją żoną Herą fakt, że jest ojcem tego dziecka.
 2. Dwanaście Prac Herkulesa: Jeden z najbardziej znanych wątków mitologii greckiej to Dwanaście Prac Herkulesa. Były to zadania, które Herkules musiał wykonać jako pokutę za popełnione przewinienia. Zadania te obejmowały pokonanie mitycznych potworów, zdobycie cennych przedmiotów i wykonanie niemożliwych zadań.
 3. Siła i Odwaga: Herkules był znany z nadludzkiej siły, odwagi i zdolności do pokonywania potworów i przeciwności. Jego legendarne czyny stały się nieodłączną częścią mitologii greckiej.
 4. Bohater wojenny: Herkules był również bohaterem wojennym i walczył w wielu bitwach i konfliktach. Był ceniony za swoją odwagę i zdolności strategiczne.
 5. Związek z Olimpią: Herkules był także założycielem Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Olimpii na cześć Zeusa.
 6. Małżeństwa i Potomstwo: Herkules miał wiele małżeństw i potomstwa. Jego liczne przygody i romanse są często opisywane w różnych mitach i legendach.
 7. Kulturowe Dziedzictwo: Postać Herkulesa miała ogromny wpływ na kulturę grecką i rzymską oraz pozostaje ważnym elementem mitologii, literatury, sztuki i innych dziedzin kultury przez wieki.
 8. Słynne Mity: Oprócz Dwunastu Prac, istnieje wiele innych mitów i opowieści związanych z Herkulesem. Jeden z nich opowiada o jego walce z Hydra – wielogłowym potworem, a inny o jego pojedynku z lwem nemejskim, którego skóra była odporna na broń.
 9. Rzymski Ekwiparient: W kulturze rzymskiej Herkules był identyfikowany z herosem Herkulesem Musagetes, co wpłynęło na jego obecność w rzymskiej sztuce, architekturze i kulturze.

ciekawostki

 1. Imię w innych językach: W języku łacińskim Herkules znany jest jako „Hercules”. W innych językach także ma swoje odpowiedniki, np. w języku hiszpańskim to „Hércules”, a w języku włoskim to „Ercole”.
 2. Symbolika klubu Herkulesa: Klub lub maczuga były charakterystycznym orężem Herkulesa. Symbolizuje ona jego siłę i determinację w pokonywaniu przeciwności.
 3. Mitologia rzymska: Herkules jest odpowiednikiem mitologicznego bohatera greckiego w mitologii rzymskiej. Jego kult został przejęty przez Rzymian i utożsamiony z ich bogiem o imieniu Herkules.
 4. Komedie Herkulesowe: W starożytnym Rzymie istniała tradycja tworzenia „komedii herkulesowych”, które były formą parodii mitów związanych z Herkulesem.
 5. Obecność w sztuce: Postać Herkulesa była często przedstawiana w sztuce i rzeźbie starożytnej Grecji i Rzymu, a także późniejszych okresów historycznych.
 6. Astronomia: W astronomii istnieje planetoida o numerze 5143, która została nazwana „5143 Heracles” na cześć postaci mitologicznej.
 7. Wpływ na popkulturę: Postać Herkulesa wpłynęła na literaturę, film, sztukę i inne dziedziny popkultury. Są filmy, seriale, komiksy i gry wideo oparte na jego przygodach.
 8. Sztuczki w filmach: W filmach i serialach często pokazuje się Herkulesa wykonującego niesamowite akrobacje i popisy siły, co jest nawiązaniem do jego nadludzkiej mocy.
 9. Inspiracja dla nazw: Wiele przedsiębiorstw, produktów i miejsc nosi nazwę „Herkules” jako symbol siły, wytrwałości lub doskonałości.
 10. Dwanaście Prac jako symbol: Dwanaście Prac Herkulesa stało się nie tylko elementem mitologii, ale także jest używane jako metafora trudnych wyzwań czy nieosiągalnych celów.
 11. Występowanie w innych mitologiach: Elementy mitologii Herkulesa można odnaleźć również w innych kulturach, gdzie postać podobnego bohatera jest znana np. w mitologii nordyckiej czy hinduskiej.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }