Informacje
„Opowieści z Narnii” to seria siedmiu powieści fantastycznych dla dzieci i młodzieży, napisanych przez brytyjskiego autora C.S. Lewisa. Pierwsza książka z serii, zatytułowana „Lew, Czarownica i Stara Szafa”, została opublikowana w 1950 roku, a ostatnia, „Ostatnia Bitwa”, ukazała się w 1956 roku. Seria jest jednym z najbardziej znanych dzieł literatury dziecięcej i młodzieżowej, zdobyła ogromną popularność na całym świecie i doczekała się adaptacji filmowych oraz teatralnych.
Główną cechą „Opowieści z Narnii” jest to, że każda z książek stanowi oddzielną historię, ale wszystkie są osadzone w tym samym fantastycznym świecie – Narnii. Akcja większości książek toczy się w Narnii, krainie zamieszkałej przez mówiące zwierzęta, mityczne stworzenia i ludzi. Narnia to miejsce magiczne, pełne przygód, tajemnic i moralnych dylematów.
Ciekawostki
-
Kolejność publikacji vs. Chronologiczna kolejność: Pierwsza książka serii, „Lew, Czarownica i Stara Szafa”, została opublikowana w 1950 roku, ale to nie jest pierwsza książka w chronologicznej kolejności wydarzeń w Narnii. Książka „Mag, bratanka i lampa” przedstawia genezę Narnii i jest pierwszą w kolejności chronologicznej.
-
Aslan jako alegoria: C.S. Lewis wielokrotnie podkreślał, że Aslan (lew, główny bohater i symboliczny król Narnii) nie jest alegorią Jezusa, ale raczej postacią, jaką Jezus mógłby przyjąć w świecie Narnii.
-
Przyjaciel jako inspiracja: Główna postać, Diggory, z „Maga, bratanka i lampy” została nazwana na cześć bliskiego przyjaciela Lewisa z dzieciństwa, który nazywał się Arthur Greeves.
-
Inspiracje literackie: Lewis czerpał inspiracje z wielu źródeł przy pisaniu o Narnii. Znajdziemy tu elementy z mitologii, średniowiecznej literatury, a także bajek.
-
Pisarz i filozof: Lewis nie był tylko autorem książek dla dzieci. Był również znany jako apologeta chrześcijański, profesor literatury średniowiecznej i renesansowej oraz autor wielu prac na tematy religijne i filozoficzne.
-
Ukryte znaczenia: W książkach z Narnii wiele jest głębszych znaczeń i motywów. Lewis ukrywał w nich swoje przemyślenia dotyczące religii, moralności i natury ludzkiej.
-
Filmowe adaptacje: „Opowieści z Narni” były wielokrotnie adaptowane na potrzeby kina i telewizji. Najbardziej znane są filmy z XXI wieku, które zdobyły dużą popularność na całym świecie.
-
Relacja z Tolkienem: C.S. Lewis był bliskim przyjacielem innego słynnego pisarza – J.R.R. Tolkiena, autora „Władcy Pierścieni”. Obydwaj byli częścią grupy literackiej „Inklings” i często dyskutowali na tematy literackie i religijne.
-
Książki a wojna: Kiedy Lewis pisał „Opowieści z Narni”, Wielka Brytania wciąż odczuwała skutki II wojny światowej. W „Lewie, Czarownicy i Starej Szafie” dzieci są ewakuowane z Londynu z powodu bombardowań – co było bezpośrednio inspirowane rzeczywistością.
-
Kraj Narnia: Choć Narnia jest fikcyjnym krajem, Lewis stworzył bogatą historię, geografię i kulturę tego świata, sprawiając, że stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kochanych fikcyjnych światów w literaturze dziecięcej.