Żyrafy to niespotykane zwierzęta w Polsce, ponieważ są to zwierzaki lubiące ciepło. Jedynym miejscem w naszym kraju gdzie je możemy spotkać są Zoo. Każdy z Was bardzo dobrze zna te zwierzaki z bajek. W naszym zbiorze znajdziemy wiele ciekawych malowanek z żyrafami, które możemy wydrukować i pokolorować na kartce lub zrobić to online.
Kolorowanki Żyrafa
Na świecie spotkamy kilka gatunków żyraf zamieszkających różne terytoria. Ciekawostką jest że żyrafa sawannowa to największy przeżuwacz żyjący na świecie. Jej szuja osiąga od pięciu nawet do sześciu metrów długości. Samiec z tego gatunku średnio waży 1200 kg a samica 800 kg.
Żyrafy najczęściej spotkamy od Czadu ( na północy do RPA) . Tereny na których nie brakuje trawy,sawanny oraz otwarte i lesiste wzgórza to ulubione miejsca które te zwierzaki uwielbiają.
Żyrafa północna to jeden z najpopularniejszych gatunków występujących na ziemi inaczej zwany jaki właściwy. Badania wskazują na to że jest ich około 600 osobników na wolności. Oczywiście spotkamy jeszcze kilka innych gatunków, jednak nie są one aż tak znane: siatkowa,angolska,masajska,ugandyjska,południowa tych osobników jest już bardzo mało na wolności, ponieważ większa z nich już dawno wygineła.
Kolejną wartą uwagi ciekawostką o tych zwierzęta jest to że widzą one w kolorowych barwach w dodatku mają bardzo wyostrzony słuch i węch. Żyrafa to bardzo mądre stworzenie, ponieważ gdy nadchodzi burza to zamyka swoje nozdrza aby chronić się przed burzami piaskowymi.
Na pewno nie wiedzieliście o tym że język żyrafy potrafi osiągnąć nawet 50 cm. Natomiast ogon o długości 100 cm zakończony ciemnym pędzlem włosia, którego używa do obrony przed owadami. Żyrafa aby urodzić swojego potomka nosi go w brzuchu średnio 15 miesięcy ( około 460 dni ). Podczas porodu żyrafa stoi na nogach. Najpierw wychodzi głowa a następnie nogi potomka. Niesamowite jest to że żyrafa, która wyjdzie z brzucha mamy od razu potrafi poruszać się swobodnie na nogach.
Ciekawostki
- Długie szyje: Szyje żyraf mają tyle samo kręgów szyjnych, co ludzie – tylko siedem. Są one jednak znacznie większe i mogą osiągać długość do 2,4 metrów.
- Wysokie ciśnienie krwi: Żyrafy mają najwyższe ciśnienie krwi wśród lądowych zwierząt, co jest konieczne, aby pompować krew na taką wysokość do ich mózgu.
- Unikatowe plamy: Plamy na skórze żyrafy są tak indywidualne jak ludzkie odciski palców. Służą też jako system chłodzenia, ponieważ pod każdą plamą znajdują się liczne naczynia krwionośne.
- Wysoki wzrost: Żyrafy są najwyższymi zwierzętami lądowymi na świecie. Samce mogą osiągać wysokość nawet do 5,5 metrów, a samice są nieco niższe.
- Duże serce: Serce żyrafy waży około 11 kg i jest wielkości piłki do koszykówki. Jest to konieczne, aby pompować krew przez całe ich długie ciało.
- Wysoki wzrok: Dzięki swojej wysokości, żyrafy mają doskonały widok z góry, co pomaga im dostrzec drapieżniki z dużej odległości.
- Dieta: Żyrafy są roślinożercami i głównie żywią się liśćmi, kwiatami i owocami drzewa akacji, które są ich ulubionym pokarmem.
- Język: Język żyrafy może osiągać długość nawet do 45 cm. Jest on również antyseptyczny, co pomaga im w zjedzaniu liści z kolczastych drzew.
- Snu: Żyrafy śpią bardzo mało, zazwyczaj tylko kilka minut na raz i łącznie około 2 godzin na dobę. Mogą spać stojąc, ale głęboki sen następuje, gdy kładą się na ziemi.
- Poród: Żyrafy rodzą stojąc, co oznacza, że małe żyrafy doświadczają upadku z wysokości około 1,5 metra zaraz po urodzeniu. To jednak pomaga im rozpocząć oddychanie.