Świąteczne zwierzęta odgrywają istotną rolę w tworzeniu nastroju i atmosfery podczas okresu świąt Bożego Narodzenia. Są one obecne w różnych wierzeniach, opowieściach oraz dekoracjach, dodając magii i symboliki do świątecznych obchodów.
Kolorowanki Świąteczne Zwierzęta
informacje
Zwierzęta w szopkach: W szopkach bożonarodzeniowych, które przedstawiają scenę narodzin Jezusa, znajdują się różne zwierzęta. Tradycyjnie w szopce można spotkać osły i woły, które symbolizują pokorę i prostotę. Czasem można także zobaczyć owce, ptaki czy inne zwierzęta, które tworzą malowniczy kontekst dla tej biblijnej opowieści.
Renifery i Mikołaj: Renifery są często kojarzone z Mikołajem, który według legendy używa ich do ciągnięcia sań podczas dostarczania prezentów w Wigilię. Szczególnie popularny jest wizerunek Rudolfa Czerwononosa – renifera, który miał czerwoną nos i świetlikał, by prowadzić Mikołaja przez noc.
Dzikie zwierzęta: W wielu regionach ludzie utożsamiają pewne dzikie zwierzęta z okresem świątecznym. Na przykład w niektórych krajach jelenie są symbolem świąt, a ich obecność podczas Bożego Narodzenia jest uważana za szczęśliwą.
Zwyczaje związane ze zwierzętami: W niektórych krajach istnieją tradycje związane ze zwierzętami podczas świąt. Na przykład w Hiszpanii popularne są „el Día de los Santos Inocentes” (Dzień Świętych Niewinnych), w którym ludzie robią sobie psikusy i żarty, często związane ze zwierzętami.
Dekoracje i ozdoby: Świąteczne zwierzęta pojawiają się także jako elementy ozdobne podczas okresu Bożego Narodzenia. Ozdoby w kształcie reniferów, ptaków, zwierząt leśnych czy owiec często są używane do dekorowania choinek, stołów i innych miejsc.
Zwierzęta jako symbolika: W tradycji chrześcijańskiej zwierzęta czasem są widziane jako symbolika związana z narodzinami Jezusa. Na przykład osioł i wół w szopce mają głębokie znaczenie pokory, a owce symbolizują wiernych, którzy są częścią Jego stada.
Opowieści i bajki: Wielu ludziom w okresie świąt towarzyszą opowieści i bajki, w których zwierzęta odgrywają ważną rolę. Te historie dodają magiczności i fantazji do atmosfery świątecznej.
ciekawostki
- Renifery Mikołaja: Legendę o reniferach, które ciągną sanie Mikołaja, popularizował wiersz „The Night Before Christmas” (Noc Przed Świętami) autorstwa Clementa Clarke’a Moore’a. Jednak to twórczość firm reklamowych i mediów sprawiła, że obraz reniferów jako pomocników Mikołaja stał się powszechnie rozpoznawalny.
- Rudolf Czerwononosy: Rudolf Czerwononosy to wykreowany w 1939 roku renifer, którego czerwony nos świecił, by oświetlić drogę Mikołaja w mroku. Postać ta powstała w kampanii reklamowej dla sieci handlowej Montgomery Ward i szybko zdobyła popularność.
- Święte renifery w Laponii: W fińskiej Lapońskiej Wiosce Świętego Mikołaja można spotkać prawdziwe renifery i nawet przejażdżkę sań prowadzonych przez renifery. To atrakcja dla turystów i dzieci.
- Dzień Świętych Niewinnych w Hiszpanii: W Hiszpanii „el Día de los Santos Inocentes” (Dzień Świętych Niewinnych) jest dniem przypominającym Prima Aprilis. W tym dniu popularne są żarty i dowcipy, czasem związane z wywoływaniem fałszywego alarmu o ucieczce zwierząt ze zoo czy innych komicznych sytuacji.
- Zwierzęta w szopkach: W tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych, zwierzęta mają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także symboliczną. Osioł i wół w szopce symbolizują pokorę i oddanie.
- Świąteczne ornamenty w kształcie zwierząt: Ozdoby choinkowe w kształcie zwierząt, takie jak renifery, ptaki czy zwierzęta leśne, są popularne jako elementy dekoracyjne i często mają delikatny i uroczy wygląd.
- Symbolika owiec: Owce często występują w opowieściach biblijnych i są używane jako metafora w religijnych kontekstach. W świątecznych opowieściach mogą symbolizować wiernych, którzy są częścią Jezusowego stada.
- Wieloryby w Nowej Zelandii: W Nowej Zelandii, gdzie Boże Narodzenie przypada w okresie lata, ludzie często celebrują święta na plażach. Popularne są tam plażowe pikniki i korzystanie z morza. Wieloryby w tym kontekście mogą stać się nietypowym elementem dekoracyjnym.
- Zwierzęce postacie w filmach świątecznych: W wielu filmach i bajkach świątecznych zwierzęta odgrywają ważne role, często dostarczając komizmu i emocji. Przykłady to pies Max w filmie „Jak Grinch ukradł święta”, pingwiny w filmie „Madagaskar” czy zajączek w filmie „Opowieść wigilijna” z Muppetami.
- Tradycje ludowe: W różnych krajach istnieją lokalne zwyczaje i wierzenia związane ze zwierzętami podczas okresu świątecznego. Są one dowodem na różnorodność kulturową i interpretacje symboliki zwierząt.