Kolorowanki Trzej Królowie

„Trzej Królowie”, znani również jako Trzej Mędrcy lub Trzej Magowie, to postacie związane z biblijnym opisem narodzenia Jezusa Chrystusa.

Szopka Boże Narodzenie – Trzej Królowie

kolorowanka szopka Bożonarodzeniowa
Widzimy scenę przed szopką Bożonarodzeniową. Nad nią lata mały aniołek. Widzimy leżącego w żłobku małego Jezusa i rodziców czyli Maryja i Józef. Pojawiają się...

Trzej Królowie

kolorowanka Trzej Królowie do druku dla dzieci
Trzej Królowie wyruszyli w daleką podróż by odnaleźć nowonarodzonego Jezusa. Mieli ze sobą podarki złoto kadzidło i mirrę, które chcieli podarować Chrystusowi. Pokoloruj obrazek...

Trzej Królowie z darami

kolorowanka trzej Królowie z darami do druku dla dzieci
Obrazek ten jest dosyć trudny, zawiera dużo elementów ale na pewno sobie poradzisz. Są tutaj Trzej Królowie trzymający dary dla Jezusa. Widać że ich...

Trzej Królowie w szopce

kolorowanka trzej królowie w szopce do druku
Obrazek przedstawia nam stajenkę, w której został poczęty mały Jezus. Jest tutaj jego Matka Maryja oraz Józef, razem opiekują się malutkim. Po prawej stronie...

Trzej Królowie składają dary

kolorowanka trzej królowie skłądają dary
Trzej Królowie po przybyciu do Jezuska upadli na kolana i oddali mu hołd. Każdy z nich miał dary, którymi chciał obdarować narodzonego. Pokoloruj Królów...

Trzej Królowie prowadzą wielbłądy

kolorowanka trzej Królowie prowadzą wielbłądy
Trzej Królowie mieli do pokonania ogromną drogę aby dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa. Prowadziła ich gwiazda betlejemska widoczna nad ich głowami. Każdy z Królów...

KATEGORIE

kolorowanka trzej Królowie nad Jezusem do druku

Trzej Królowie nad Jezusem

Trzej Królowie ze wschodu przybyli powitać narodzonego Jezusa, przynieśli Mu w podarku złoto, kadzidło i mirrę. Na obrazku widzimy...
kolorowanka trzej Królowie koło szopki do druku

Trzej Królowie koło szopki

Obrazek przedstawia nam najpiękniejszy moment święta jakim jest z pewnością Boże Narodzenie. Szopka i narodziny to wielki symbol dla...
kolorowanka trzej Królowie dają dary Jezusowi

Trzej Królowie dają dary Jezusowi

Nastała już noc kiedy Trzej Królowie odnaleźli stajenkę z malutkim Jezuskiem. Jak widzimy na obrazku Matka Maryja trzyma na...
kolorowanka trzej Królowie bajkowe postacie do druku

Trzej Królowie bajkowe postacie

Na obrazku widzimy Trzech Królów w wersji bajkowej. Przybyli oni z daleka aby obdarować narodzonego Jezusa. Każdy z nich...
kolorowanka dary od Trzech Króli

Dary od Trzech Króli

Wedle podań głoszonych przez kościół katolicki, po narodzinach Chrystusa, Trzej Królowie ze wschodu podążyli by odnaleźć Nowonarodzone Dziecię. Jako...
kolorowanka trzej - 3 królowie do druku

Kolorowanka trzej królowie

Na obrazku widzimy 3 króló którzy udali się aby przywitać dzieciątko Jezus. Byli to Kasper (Kacper), Melchior i Baltazar,...

Informacje

Opis: Trzej Królowie to postacie, które według Nowego Testamentu przybyły do Betlejem, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Przywieźli ze sobą dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Biblijny Kontekst: Opowieść o Trzech Królach pochodzi z Ewangelii Mateusza (2:1-12) w Nowym Testamencie. Według tej relacji, Królowie podążali za gwiazdą, która ich poprowadziła do miejsca narodzenia Jezusa.

Symbolika Darów: Złoto, kadzidło i mirra były darowiznami przekazującymi symboliczne znaczenie. Złoto reprezentowało królewskość Jezusa, kadzidło nawiązywało do Jego boskości, a mirra była związana z Jego ludzką naturą i cierpieniem.

Kulturowe Przedstawienia: W sztukach plastycznych i kulturze popularnej Trzej Królowie są często przedstawiani jako postacie o różnych wyglądach, pochodzący z różnych regionów i mający imiona: Melchior, Gaspar i Baltazar.

Święto Trzech Króli: W wielu krajach obchodzone jest Święto Trzech Króli (Epifania), które upamiętnia przybycie Królów do Jezusa. To święto jest obchodzone różnymi obrzędami i zwyczajami w zależności od kultury.

Ikona Bożego Objawienia: Opowieść o Trzech Królach to ważny element chrześcijańskiego przekazu o Bożym objawieniu się w postaci Jezusa Chrystusa.

Edukacyjna Wartość: Historia Trzech Króli jest często wykorzystywana w edukacji religijnej i katechizacji jako narzędzie do przekazywania biblijnych wydarzeń i ich znaczenia.

Ikonografia i Sztuka: Trzej Królowie są częstym motywem w ikonografii, malarstwie, rzeźbie i innych formach sztuki sakralnej.

Interpretacje Teologiczne: W teologii chrześcijańskiej istnieją różne interpretacje znaczenia Trzech Królów, odnoszące się do ich roli w zwiastowaniu Jezusa jako Króla, Kapłana i Człowieka.

Między Wiernością a Tradycją: Historia Trzech Królów łączy w sobie elementy biblijne z kulturowymi tradycjami i wyobrażeniami, tworząc złożoną i fascynującą opowieść.

Ciekawostki

  1. Trzej Mędrcy z Wschodu: W Ewangelii Mateusza są opisani jako „mędrcy ze Wschodu”, ale nie są wymienione ich imiona ani ich liczba. Imiona Melchiora, Gaspara i Baltazara pochodzą z tradycji, a pierwszy raz pojawiły się w tekście autorstwa Tertuliana w III wieku.
  2. Przepowiednie i Gwiazda Betlejemska: Według tradycji chrześcijańskiej Trzej Królowie odkryli nadzwyczajną gwiazdę, która wskazała im drogę do narodzenia Jezusa. To nawiązanie do przepowiedni z Księgi Liczb w Starym Testamencie.
  3. Symbolika Darów: Trzej Królowie przynieśli Jezusowi trzy cenne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto symbolizuje królewskość Jezusa, kadzidło reprezentuje Jego boską naturę, a mirra związana jest z Jego ludzką naturą i cierpieniem.
  4. Epifania – Święto Trzech Króli: W tradycji chrześcijańskiej Święto Trzech Króli (Epifania) obchodzone jest 6 stycznia. To święto upamiętnia przybycie Królów do Betlejem i zdarzenie Bożego objawienia Jezusa światu.
  5. Baltazar – Król z Afryki: Według tradycji Baltazar był przedstawiany jako człowiek pochodzący z Afryki, stąd jest nieraz przedstawiany z ciemną karnacją skóry. Jego darem był kolorowy kryształ kadzidła.
  6. Ikony i Sztuka Sakralna: Trzej Królowie są częstym motywem w sztuce sakralnej, zarówno w malarstwie, rzeźbie, jak i w ikonografii chrześcijańskiej. Wizerunki Królów mają duże znaczenie religijne i kulturowe.
  7. Kulturowe Obrzędy i Tradycje: W wielu krajach, zwłaszcza w krajach katolickich, obchodzone są uroczystości związane ze Świętem Trzech Króli, często towarzyszące korowodom lub obrzędom liturgicznym.
  8. Symbol Jedności Ludów: Przybycie Trzech Króli reprezentuje symbolicznie jedność wszystkich ludów i narodów w oddawaniu czci Jezusowi jako Mesjaszowi.
  9. Obecność w Kulturze Popularnej: Historia Trzech Króli wywarła wpływ na kulturę popularną. Pojawiają się w literaturze, filmach, carolach świątecznych i innych dziełach artystycznych.
  10. Teologiczne Znaczenie: Obecność Trzech Króli w opowieści o narodzeniu Jezusa ma również głębokie znaczenie teologiczne, podkreślając powszechne znaczenie zwiastowania Ewangelii dla wszystkich ludzi.
.pf-title{ display:none; } .tdi_55{ display:none; } .tdb-title-text{ display:none; }